Sodeč po podatkih Uprave RS za jedrsko varnost je prišlo ob sobotnem dežju na območju Maribora tudi do dvakrat povečanih vrednosti radioaktivnosti. Merilne postaje po Sloveniji so povišane vrednosti zabeležile med deževjem, ki je ponekod po Sloveniji, med drugim tudi na Štajerskem, padalo med 19. in 23. uro. Dež je očitno izpiral radioaktivne delce iz ozračja.
Je imela s povišanimi vrednostmi kaj opraviti nesreča v Rusiji?
Bi lahko bilo z radioaktivnostjo v ozračju kriva tudi eksplozija orožja na jedrski pogon v Rusiji, do katere je prišlo v začetku avgusta? Vodja oddelka za monitoring na Upravi RS za jedrsko varnost Samo Tomažič je za 24ur dejal, da je rahlo povečanje radioaktivnosti posledica povsem naravnega cikla in nima veze z nedavno eksplozijo v Rusiji.
Sevanje ni nevarno za ljudi
Četudi so merilne postaje zabeležile dvakratno stopnjo radioaktivnosti, strokovnjak zatrjuje, da je bilo povišanje nenevarno za zdravje ljudi. Povprečno naravno sevanje, ki ga zaznavajo določene postaje, je bilo okrog vrednosti 150 nano sievertov, v času dežja pa je bila povišana vrednost med 220 in 280 nano sieverti.
Na ministrstvu za okolje odgovarjajo: Pravzaprav ne gre za radioaktiven dež
Z ministrstva za okolje in prostor so za Maribor24 odgovorili, da je bil t. i. radioaktiven dež pravzaprav posledica povsem naravnega pojava, kjer dež iz ozračja spira potomce radioaktivnega radona. Opozarjajo, da tako pravzaprav ne moremo govoriti o radioaktivnem dežju, saj ta ni posledica človeških napak.
“To se zgodi takrat, ko radon razpade, med ostalim na radioaktivna izotopa svinca in bizmuta, katera pa je možno zaznati z merilniki gama sevanja. Ob močnejših nalivih se ti delci spirajo iz ozračja in povzročijo kratkotrajno povišanje ravni naravnega sevanja. Poleti, ko je zaradi suše veliko prahu v zraku, so ta povečanja bolj izrazita, sicer pa jih je možno zaznati celo leto. Tovrsten pojav je prisoten na zemlji že od njenega samega začetka. Naj še enkrat poudarimo, da gre kljub kratkotrajnim povečanjem še vedno za izjemno nizke ravni naravnega sevanja, ki ne predstavljajo tveganja za zdravje ljudi,” so zapisali za Maribor24.
O tovrstnih občasnih povišanjih radioaktivnega sevanja so sicer na Upravi za jedrsko varnost obveščali javnost tudi lani poleti.