Bližajo se dopusti in čas, ko se večina ljudi odpravi na morje. Veliko jih najraje obišče sosednjo Hrvaško. Zato preden se odpravite na pot, preverite kakšne kazni za prekrškarje veljajo na Hrvaškem. Cesta pri južnih sosedih so namreč, predvsem v času poletne turistične sezone, izredno obremenjene. Popotnikom se zato svetuje, da se na pot odpravijo spočiti in vozijo strpno ter previdno. Pomembno je tudi, da ste pozorni na prometne predpise, ki veljajo na Hrvaške, saj vas lahko policisti kaj hitro udarijo po žepu.
Hrvaška policija lahko zahteva plačilo kazni na samem mestu kršitve
Hrvaška policija je pri sankcioniranju prometnih prekrškov dosledna in lahko zahteva plačilo kazni na samem mestu kršitve, v primeru neplačila pa lahko začasno odvzame tudi osebne dokumente kršitelja za čas, dokler izrečena kazen ni poravnana. Kršitelja se lahko napoti tudi k sodniku za prekrške, ki, glede na okoliščine, odloči o kazni za storjeni prekršek. Izrečene kazni se običajno plačujejo v gotovini, redkeje je to mogoče s plačilno kartico.
Denarne kazni za (pre)hitre voznike od 40 evrov, do več kot 2.000 evrov
Splošne omejitve hitrosti so enake kot v Sloveniji, torej na avtocesti 130 km/h, na hitrih cestah rezerviranih za motorna vozila 110 km/h ter na ostalih cestah 90 km/h. Kazni za prehitro vožnjo znašajo od 300 HRK (42,85 EUR) za prekoračitev hitrosti za 10 km/h izven naselja, pa do 15.000 HRK (2.142,85 EUR). Lahko pa se odločite za 60 dni prestajanja zaporne kazni ter prepovedjo upravljanja vozila na ozemlju Hrvaške za dve leti v primeru prekoračitve hitrosti za več kot 50 km/h v naselju.
Mladi in poklici vozniki za volan le popolnoma trezni
Meja za kaznovanje vožnje pod vplivom alkohola je postavljena pri 0,5 promila alkohola v krvi (0,5 g alkohola na kilogram krvi). Denarne kazni za kršitelje znašajo od 1.000 HRK (142,45 EUR) do 15.000 HRK (2.142,85 EUR). Za mlade in poklicne voznike velja, da smejo sesti za volan le popolnoma trezni, kazen za izmerjeno vsebnost alkohola do 0,5 g alkohola na kg krvi pa v njihovem primeru znaša 700 HRK (100 EUR).
Uradno plačilno sredstvo na Hrvaškem so kune
Nikar pa pred dopustom na Hrvaškem ne pozabite na menjavo denarja, saj je na Hrvaškem edino uradno plačilno sredstvo hrvaška kuna (HRK). Izjema so določene cestninske postaje na hrvaških avtocestah, kjer je mogoče poleg gotovinskega plačila v kunah in uporabe plačilne kartice, cestnino poravnati tudi v evrski gotovini.
Slovenija