Na ministrstvu za okolje in prostor pojasnjujejo, da je pri nabiranju določenih pomladnih vrst rastlin potrebna previdnost.
Zaščitene vrste
Veliki zvonček (kronica), bodeča in širokolistna lobodika, navadni pasji zob, zimzeleni gornik in arnika so zavarovani z uredbo, da jih je dovoljeno nabirati le za osebne namene. To pomeni, da je dovoljeno na dan nabrati šopek, ki ga lahko držimo med palcem in kazalec. Te rastline so zavarovane vrste, pri katerih je dovoljeno le trganje nadzemnih delov.
Globe so visoke
V kolikor inšpektor opazi, da oseba poseduje večjo količino nabranega pomladnega cvetja, lahko izda globo v višini od 100 do 300 evrov. Za pravne osebe ali samostojne podjetnike so kazni še višje in sežejo vse do 10.000 evrov. Globe so določene in urejene v zakonu o ohranjanju narave.
Dovoljeno je nabiranje nadzemnih delov
Mali zvončki in telohi so sicer zavarovane vrste, a pri nabiranju ni potrebno posebej paziti. Trganje nadzemnih delov je dovoljeno in tudi prodajanje na trgu ni v neskladju z ustavo. Dovoljeno je tudi nabiranje navadnih ciklam in šmarnic, vendar brez semen in plodov. V zavarovanih območjih narave je sicer pravilo, da se rastlinskih vrst, ki so zavarovane, ne nabira, a so določene izjeme: to so zvončki, narcise, navadna bodika, pelin, arnika, planika, rumeni sleč, perunika in lilije.
Zavarovane so pomladne in poletne kronice
Pomladni veliki zvončki cvetijo od februarja do aprila. Rastejo na vlažnih tleh po vsej Sloveniji, a so zavarovani z Uredbo o zavarovanih prosto živečih rastlinskih vrstah. Poletni veliki zvončki so redkejši, uspevajo le na močvirnih tleh od maja do junija. V Sloveniji na severnem delu države sploh ne rastejo in so tudi uvrščeni na slovenski rdeči seznam ogroženih vrst.