Vlada Republike Slovenije je izdala Odlok o določitvi pogojev vstopa v Republiko Slovenijo. Ta je pričel veljati 11. julija in bo v veljavi do vključno 23. julija 2021, uporabljati pa se bo začel v četrtek, 15. julija.
Ključne novosti so:
- ukinjajo se seznami držav,
- izenačujejo se pogoji za vstop v Slovenijo: za vse velja pogoj PCT,
- dokazila so lahko tudi evropsko digitalno covid potrdilo in digitalno covid potrdilo tretje države,
- ostajata le dve izjemi za vstop v Slovenijo brez napotitve v karanteno in negativnega testa, in sicer za dvolastnike in otroke, mlajše od 15 let, v spremstvu starša oziroma skrbnika.
Z novim odlokom se ukinjajo seznami držav in izenačujejo pogoji za vstop v Slovenijo. Odsej bo za vse pri prehajanju meja veljal pogoj PCT (prebolevniki, cepljeni ali testirani). Enak pogoj bo veljal tudi za potnike v tranzitu skozi Slovenijo v drugo državo ter za mednarodni tovorni in potniški promet. Kot dokazila štejejo evropsko digitalno covidno potrdilo ali digitalno covidno potrdilo tretje države.
Preverjanje pogoja PCT bi lahko pri prehajanju meja spet povzročilo dodatne zastoje in gnečo. Med prevozniki že obstaja dogovor, da bodo na mariborskem mejnem prehodu Šentilj blokirali promet, in tako niti osebna vozila ne bodo prišla čez.
Med izjemami, ki lahko v državo vstopijo brez ustreznih potrdil, so le dvolastniki in otroci, mlajši od 15 let, če so v spremstvu starša ali skrbnika, ki lahko prečkajo slovensko mejo brez izpolnjenega pogoja PCT in pri tem niso napoteni v karanteno.
Spremenjen režim na mejah bi tako lahko pomenil dodatne zastoje in gnečo, saj bo PCT pogoj nujen tudi za potnike v tranzitu. Po poročanju portala N1 tako med prevozniki že obstaja dogovor, da bodo na mejnem prehodu Šentilj blokirali promet, in ga niti osebna vozila ne bodo mogla prečkati.
Kakšni so pogoji za vstop v državo?
Vstop v Slovenijo se brez napotitve v karanteno na domu dovoli osebi, ki predloži:
- negativni rezultat PCR testa, ki ni starejši od 72 ur od odvzema brisa,
- negativni rezultat hitrega (HAG) testa, ki ni starejši od 48 ur od odvzema brisa,
- potrdilo o prebolelosti (dokazilo o pozitivnem rezultatu testa PCR, ki je starejši od deset dni, razen če zdravnik presodi drugače, vendar ni starejši od šest mesecev, ali potrdilo zdravnika, da je oseba prebolela covid-19 in od začetka simptomov ni minilo več kot šest mesecev),
- potrdilo o cepljenju zoper covid-19, s katerim dokazuje, da je preteklo od prejema: drugega odmerka cepiva Comirnaty proizvajalca Biontech/Pfizer najmanj sedem dni, drugega odmerka cepiva covid-19 Vaccine proizvajalca Moderna najmanj 14 dni, prvega odmerka cepiva Vaxzevria (covid-19 Vaccine) proizvajalca AstraZeneca najmanj 21 dni, odmerka cepiva covid-19 Vaccine Janssen proizvajalca Johnson in Johnson/Janssen-Cilag najmanj 14 dni, prvega odmerka cepiva Covishield proizvajalca Serum Institute of India/AstraZeneca najmanj 21 dni, drugega odmerka cepiva Sputnik V proizvajalca Russia’s Gamaleya National Centre of Epidemiology and Microbiology preteklo najmanj 14 dni, drugega odmerka cepiva CoronaVac proizvajalca Sinovac Biotech najmanj 14 dni ali drugega odmerka cepiva covid-19 Vaccine proizvajalca Sinopharm najmanj 14 dni;
- potrdilo o cepljenju za prebolevnike (potrdilo o prebolelosti in dokazilo, da je bila v obdobju do največ osem mesecev od pozitivnega rezultata testa PCR oziroma začetka simptomov oseba cepljena z enim odmerkom cepiva iz prejšnje točke, pri čemer se zaščita vzpostavi z dnem cepljenja,
- evropsko digitalno covid potrdilo v digitalni ali papirni obliki, opremljeno s QR kodo, ki vsebuje podatke o negativnem rezultatu testa PCR ali testa HAG, potrdilo o cepljenju, potrdilo o prebolelosti ali potrdilo o cepljenju za prebolevnike (EU DCP),
- digitalno covid potrdilo tretje države v digitalni ali papirni obliki, opremljeno s QR kodo, ki vsebuje vsaj enake podatke kot EU DCP in ga je pristojni zdravstveni organ tretje države izdal v angleškem jeziku (DCP tretje države).
- Če je oseba cepljena s kombinacijo dveh različnih cepiv iz 4. točke, se zaščita vzpostavi po preteku časa od prejema drugega odmerka posamezne vrste cepiva. Če je taka oseba prvič cepljena s cepivom iz tretje ali pete alineje 4. točke (cepivo proizvajalca AstraZeneca), se zaščita vzpostavi takoj po drugem cepljenju, če se drugič cepi s cepivom iz prve alineje 4. točke (cepivo proizvajalca Biontech/Pfizer) ali druge alineje 4. točke (cepivo proizvajalca Moderna) in drugi odmerek prejme v roku od 4 do 12 tednov po prejemu prvega odmerka.
Če oseba ne predloži enega od zgoraj navedenih dokazil, se jo ob prehodu meje napoti v karanteno na domu za deset dni. Če gre za tujca brez prebivališča v Sloveniji, se mu vstop v Slovenijo dovoli in se ga napoti v karanteno na domu za deset dni le, če dokaže, da ima zagotovljen prostor, kjer bo prestajal karanteno, sicer se mu vstop v Slovenijo prepove.