Od konca oktobra pediatri zaznavajo vedno več nenavadnih, novih bolezni pri otrocih, ki jih povezujejo z novim koronavirusom. Ena izmed njih je večorganski vnetni sindrom, pri otrocih pa se pojavljajo tudi nenavadni izpuščaji na nogah in rokah, poroča Rtvslo.si. Okužbo z novim koronavirusom strokovnjaki že povezujejo z različnimi znanimi avtoimunskimi stanji, pojavljajo pa se tudi nova. Podobnih zapletov po preboleli gripi ali drugih dihalnih obolenjih je manj.
Najpogostejši je večorganski vnetni sindrom – doslej so v bolnišnici na polintenzivnih oziroma intenzivnih oddelkih zdravili 24 otrok s to novo boleznijo. Pojavlja pa se še ena, in sicer gre za nenavadne izpuščaje na nogah in rokah, ki jih pred epidemijo pediatri niso poznali, še poroča Rtvslo.si.
Večina teh otrok – največ je najstnikov – se zdravi doma, izpuščaji izginejo v nekaj tednih, bolezen pa se ne kaže s prizadetostjo notranjih organov, je za Rtvslo.si povedal dr. Tadej Avčin, vodja Službe za alergologijo, revmatologijo in klinično imunologijo na Pediatrični kliniki v Ljubljani.
Začne se z vročino, bolečinami, bruhanjem
Je pa nekaj otrok imelo hujše zaplete, odmrtje določenih tkiv. Pri deklici, ki je prebolela covid-19, je prišlo do odmrtja dela kosti in arterijske hipertenzije, kar je najverjetneje posledica vnetja žil v ledvicah, je še povedal Avčin za Rtvslo.si.
Večorganski vnetni sindrom se začne z vročino, bolečinami v trebuhu, bruhanjem, drisko, otroci imajo vnete očesne veznice. Nadaljuje se z vnetjem notranjih organov. “Najbolj kritično pa je srce, prizadetost srca se pojavi v 80 odstotkih,” poudari Avčin.
Gre torej za sistemsko vnetje, vsi otroci, ki so doslej zboleli, so bili hospitalizirani na polintenzivnem ali intenzivnem oddelku. Bolezen se zdravi z močnimi protivnetnimi zdravili. Večina otrok je lahko po 14 dneh zapustila bolnišnico, še šest mesecev pa bodo morali jemati zdravila za pomoč srčni mišici.