V medijih se je pojavila novica o nakupu 13 tisoč prenosnih računalnikov, ki naj bi jih kupilo ministrstvo za digitalno preobrazbo in za katere naj bi odštelo šest milijonov evrov. O namenu nakupa in o tem, kdo so uporabniki, so krožile različne informacije, zato smo se za po odgovore obrnili na ministrstvo.
Glavni očitek glede nakupa se je nanašal na izjavo ministrice Emilije Stojmenove Duh, da naj bi bili prenosniki namenjeni socialno ogroženim otrokom, medtem ko naj bi ministrstvo odgovarjalo, da jih bodo v uporabo dobili v vrtcih in šolah. Šlo naj bi tudi za zastarele računalnike.
Ministrstvo za digitalno preobrazbo je v sporočilo za javnost odgovorilo, da so imeli zagotovljena sredstva v znesku 500 evrov za računalnik. Naročnik je na podlagi pogojev in meril, določenih v dokumentaciji v zvezi z oddajo javnega naročila izbral najugodnejšega ponudnika za posamezen sklop, ki je oddal dopustno ponudbo, kar pomeni tudi ponudbo, ki ni presegala navedenih naročnikovih zagotovljenih sredstev.
“Razlika je minimalna”
Celoten postopek je bil voden na Direktoratu za javno naročanje na Ministrstvu za javno upravo. Ponudbe so oddali za različne sklope Lancom, Unistar, Gambit trade in Acord-92. Skupna cena celotnega naročila je 6.472.667,50 evra z DDV, so zapisali v ministrstvu.
Razlika v ceni med prenosnikom 12. in 13. generacije je približno 30 evrov, vendar bi razpisni pogoj v primeru novejšega procesorja presegli. Na ministrstvu so zatrdili, da so prenosniki dovolj kakovostni tako za začetnike kot tudi za bolj izkušene uporabnike, saj je razlika med generacijo 12 in 13 minimalna – performančni test je pokazal okoli pet odstotkov razlike -, na njih pa se lahko namesti katerikoli operacijski sistem, ki je združljiv s procesorji Intel.
Računalnike so kupili za tri različne skupine prebivalcev, in sicer za namen brezplačne izposoje ranljivim skupinam prebivalcev, za vrtce in osnovne šole ter za pravne osebe javnega prava, prizadete v poplavah in plazovih, so dodali v ministrstvu.