Največ od prejetih dodatnih sredstev bodo namenili za transferje za socialno ogrožene, in sicer približno 86,5 milijona evrov, so pojasnili na ministrstvu.

Kot so za STA navedli na ministrstvu, bodo dodatna sredstva, ki jih bo ministrstvo predvidoma prejelo z rebalansom proračuna za letos, v največji meri namenjena financiranju družinskih transferjev in transferjev posameznikom in gospodinjstvom. Po njihovih navedbah so se namreč z letom 2019 tudi zaradi ugodnih gospodarskih gibanj odpravili praktično vsi varčevalni ukrepi na področju družinskih transferjev in transferjev najranljivejšim posameznikom ter gospodinjstvom.

Dodatek za velike družine postaja univerzalna pravica porodniška predstavlja 100 odstotno plačo

Tako so se v celoti sprostili otroški dodatki in državne štipendije, dodatek za velike družine postaja univerzalna pravica in ni več vezan na cenzus. Materinsko nadomestilo je z letošnjim letom neomejeno, omejitev za starševsko nadomestilo se iz dvakratnika povprečne plače vrača na 2,5-kratnik, porodniška nadomestila pa bodo ponovno predstavljala 100 odstotkov povprečne plače v zadnjih 12 mesecih. Slovenija s tem ostaja socialna država in tudi država z eno od najbolj ugodnih družinskih politik na svetu, so prepričani na ministrstvu.

Ker bo za omenjene transferje in nadomestila letos treba nameniti več sredstev (ta presegajo predvidenih dodatnih 145,7 milijona evrov), bodo na ministrstvu ustrezno prilagodili porabo sredstev na drugih postavkah v okviru finančnega načrta. Tako bodo pripravili ukrepe, ki jih bodo predstavili v kratkem, so pojasnili na ministrstvu.