Loto ima v Sloveniji dolgo tradicijo, saj jo Loterija Slovenije prireja že od leta 1962. Na začetku je žrebanje bilo izvedeno v Beogradu, pod okriljem Jugoslovanske radiotelevizije, prevedeni posnetek pa so nato predvajali v vseh republikah in pokrajinah nekdanje skupne države. Potek žrebanja je že od samega začetka jasno predpisan, poleg tega so žrebanja javna.
V 60 letih odkar poteka Loto, žrebanje nikoli ni odpadlo, piše Žurnal24.
Po osamosvojitvi Slovenije je v naši državi potekalo domače žrebanje. Tekom let pa so se je igra na srečo spreminjala. Tako imamo danes na voljo Lotko, Loto plus, Super Loto ali Joker.
V 60 letih obrobja igre na srečo, se je le enkrat zgodilo, da srečnež, ki je zadel visok znesek, ni prišel po svojo nagrado: “20. julija 2014 je igralec listek vplačal na prodajnem mestu Pošte Slovenije na Tacenski ulici 133 v Ljubljani in pravilno napovedal kombinacijo številk za Lotka 6, vrednega 1,3 milijone evrov. Po štirih mesecih neuspešnega iskanja nesojenega milijonarja, ki so ga na prošnjo Loterije Slovenije v svojih oddajah iskali tudi številni slovenski mediji, je Loterija neprevzeti dobitek vrnila v igro oziroma v sklad za Sedmico, ki se je tako povečal iz 300.000 na 1,6 milijona evrov.”
V humanitarne namene je Loterija Slovenije s pomočjo igre Loto zbrala 109 milijonov evrov. Z igro na srečo pa so tako občine kot tudi država pridobile veliko. Proračun države je pridobil skoraj 52 milijonov evrov, občine pa več kot 23 milijonov evrov.