Spomnimo: učitelji in koordinatorji, ki delajo v športnih oddelkih, se zelo dobro zavedajo, da je država nadstandardno poskrbela za športne oddelke, a po njihovem mnenju vendarle izstopata dve področji, za katere se že nekaj let trudijo, da bi jih spremenili.  To je možnost, da bi res vrhunski športniki lahko maturo opravljali v kakšnem drugem, dodatnem roku, razen spomladanskem ali jesenskem, pa tudi za to, da bi pri vpisu osnovnošolcev v športne oddelke na srednjih šolah več točk prinašal športni rezultat.

Na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje odgovarjajo, da sprememba zakonodaje predvideva, da bo imel športnik, ki se v letu opravljanja mature udeleži velikega mednarodnega tekmovanja, pravico do opravljanja mature v dveh delih, v dveh zaporednih rokih. “Pri tem bi se mu pri uveljavljanju pravic do vpisa v nadaljnje izobraževanje upoštevalo, kot da je maturo opravil v spomladanskem izpitnem roku. Možnost dodatnega maturitetnega roka za dijake vrhunske športnike žal ni predvidena,” so zapisali.

Občutljiva tema

O drugi pobudi, da bi rezultat vrhunskemu športniku (ki ima status A športnika) prinesel več kot 10 točk, pa zapišejo, da je sprememba meril v primeru omejitve vpisa zelo občutljiva tema, pri čemer je ključno to, da se merila sprejmejo v čim večjem soglasju vseh ključnih akterjev, kot so vse ustrezne strokovne institucije, učenci, prihodnji dijaki, starši, ravnatelji osnovnih in srednjih šol in tako dalje.

“Lahko povemo, da so na ministrstvu že stekli pogovori in aktivnosti v smeri spremembe meril v primeru omejitve vpisa. Razmisleki gredo v smeri večje veljave in teže rezultatov, ki jih učenci dosegajo pri nacionalnem preverjanju znanja. Vendar pa je treba poudariti, da je to, kot že rečeno, zelo občutljiva tema, ki terja predvsem poglobljen strokovni premislek, preučitev možnih posledic, pa tudi spremembo obstoječe zakonodaje. Druge spremembe meril v primeru omejitve vpisa zaenkrat niso predvidene.”