Na današnji tiskovni konferenci o aktualnem stanju glede covida-19 je minister za zdravje Janez Poklukar uvodoma dejal: “Zadnje mesece smo krpali luknje s kratkoročnimi ukrepi, ki so bili prvenstveno namenjeni blaženju epidemije. A začasni premor od epidemije od nas terja strateški premislek o stanju in dolgoročnih ukrepihi za okrepitev slovenskega zdravstvenega sistema.”
Poudaril je, da je vlada danes sprejela tri izjemno pomembne zakone: zakon o dolgotrajni oskrbi, zakon o nujnih ukrepih na področju zdravstva in zakon o zagotavljanju sredstev za investicije v slovensko zdravstvo.
Opomnil je, da so vsi trije zakoni le začetek zahtevne poti, ki jo bo slovensko zdravstvo moralo prehoditi. Državljane je ob tem prosil za potrpežljivost, podrobnosti spremenjene zakonodaje pa bo predstavil v prihodnjih dneh.
Status družinskih pomočnikov naj bi se izboljšal
Minister za zdravje je povedal, da kar tretjina starejših od 80 let pri dnevnih opravilih potrebuje pomoč: “Vsak od nas si zasluži dostojno starost in vsak, ki skrbi za starostnika, si zasluži, da je za svoje delo dostojno plačan.”
Spomnil je, da je prva verzija osnutka zakona o dolgotrajni oskrbi nastala že daljnega leta 2003: “Na nujnost sistematične ureditve področja dolgotrajne oskrbe kaže že evropska komisija od leta 2013, pa tudi stroka in laična javnost. Nujnost po sprejetju tega zakona je pokazala tudi epidemija.”
Naštel je nekaj sprememb na področju dolgotrajne oskrbe: sofinanciranje storitve e-oskrbe, zvišanje nadomestila za izpadli dohodek družinskim pomočnikom, upravičenci naj bi lahko izbirali med različnimi oblikami storitev v okolju, kjer jih želijo koristiti.
Za zdravstvo skoraj dve milijardi evrov
Zakon o nujnih ukrepih na področju zdravstva bo po ministrovih besedah omogočil učinkovitejše delo v zdravstu, povečal dostopnost do zdravstvenih storitev in varnost pri uporabi medicinskih pripomočkov: “Ti ukrepi bodo zdravstvenemu delavcu olajšali vsakdan. Če bo zdravstveni delavec bolj opolnomočen za svoje delo, bomo na koncu močnejši kot družba.”
“Zakon o zagotavljanju sredstev za investicije v slovensko zdravstvo predvideva, da bomo v naslednjih desetih letih v zdravstvo vložili 1,9 milijarde evrov. Za zaposlene bo to pomenilo boljše delovno okolje, za bolnike pa še bolj kakovostno obravnavo v modernih prostorih,” je dejal Poklukar. Investicije se obetajo tudi Univerzitetnemu kliničnemu centru Maribor.