Medtem ko na ministrstvu za zdravje včeraj niso komentirali informacij, da zaradi prezasedenosti bolnišnic razmišljajo o napotitvi bolnikov v tujino, portal Necenzurirano poroča, da so o tem na seji vlade govorili posamezni ministri iz vrst SDS. V pošiljanju bolnikov v tujino naj bi videli celo možnost, da bi se država izognila popolnemu zaprtju za deset dni. Novi “lockdown” zahteva minister za zdravje Janez Poklukar. Končno odločitev o tem naj bi vlada sprejela danes zvečer.

Bolnike bi pošiljali v tujino in ukinjali nenujne programe

Pri vsem tem je ključno vprašanje, kako se je Slovenija ponovno znašla v položaju, da mora zaradi pomanjkanja bolnišničnih zmogljivosti za pomoč pri obvladovanju epidemije zaprositi tujino. Včeraj je bilo v bolnišnicah 735 oseb s covid-19. To je še vedno skoraj pol manj kot na vrhuncu drugega vala novembra lani. Toda skrb vzbujajo podatki o številu prostih postelj za intenzivno nego, torej za zdravljenje tistih z najtežjim potekom bolezni. Ne le, da Slovenija med epidemijo ni uspela povečati števila intenzivnih postelj. V četrtem valu jih premore celo manj kot lani, poroča Necenzurirano.

V bolnišnicah se sicer že odločajo za začasno ukinitev nenujnih pregledov in operativnih posegov. Kot navaja portal Necenzurirano, so v UKC Maribor, drugi največji zdravstveni ustanovi v državi, včeraj sprejeli sklep o zaustavitvi celotnega elektivnega programa. Tako bodo do nadaljnjega obravnavali le še nujne primere.

V bolnišnicah je trenutno zasedenih 169 intenzivnih postelj. Na voljo je še 22 mest, kar pomeni, da so odgovorni tokrat uspeli zagotoviti 191 postelj. Za primerjavo: pred natanko letom dni jih je bilo na voljo 220, torej celo 29 več, pri čemer so bile praktično v celoti zasedene. Dejanskih postelj za oskrbo težjih bolnikov s covid-19 je v resnici več kot dovolj, navaja Necenzurirano.

Enako je z ventilatorji, ki so jih vladni možje po (pre)visokih cenah kupili nekajkrat več, kot bi jih potrebovali. Težava je v pomanjkanju ljudi. Natančneje, v državi je zmanjkalo medicinskih sester. Še posebej tistih, ki so uposobljene za nego bolnikov na intenzivnem zdravljenju. Opazno se povečuje število zdravstvenih delavcev v bolniškem staležu. Veliko medicinskih sester se je zaradi slabih delovnih pogojev in relativno nizkega plačila odločilo zapustiti poklic. Strokovni direktor kirurške klinike Matjaž Veselko je opozoril, da so ostali brez 200 od skupno 1200 zdravstvenih delavcev.