Poročali smo že, da je 9. avgusta letos v Zagorju pri Pivki medvedka napadla 30-letnega domačina. Kako hude poškodbe je moški pri tem zadobil, ni znano, so ga pa prepeljali na zdravljenje v Univerzitetni klinični center Maribor. Agencija Republike Slovenije za okolje (ARSO) je kasneje na podlagi strokovnega mnenja Zavoda za gozdove Slovenije izdala ustno odločbo za izjemni odstrel medveda.
“Zaradi potencialne nevarnosti za življenje in zdravje ljudi, ki jo predstavlja ta medved, se je ZGS odločil, da predlaga njegov odstrel,” so pojasnili na ZGS.
Po prvih informacijah je šlo za medvedko, ki je človeka napadla, ker naj bi zašel med njo in njene mladiče. Na ZGS pa so zdaj pojasnili, da za zdaj ni jasno, kakšnega spola je žival: “Po napadu so se pojavile različne nepreverjene informacije glede okoliščin napada, obstoja medvedjih mladičev pa po preveritvi vseh dostopnih podatkov s strani ZGS ni bilo mogoče potrditi.”
Pri medvedki z mladiči prednostno odstrelijo mladiča
ARSO je izdal dovoljenje za odstrel enega osebka rjavega medveda na območju, kjer je prišlo do napada. Dovoljenje ne opredeljuje ne spola ne starosti medveda. Bi lahko medvedji mladiči preživeli brez mame? “Da lahko medvedji mladiči preživijo sami brez mame medvedke, morajo biti stari vsaj 6 mesecev,” so odgovorili na ZGS.
“Odstrelu medvedke pred mladiči se je smiselno izogibati,” so povedali na ZGS.
Na ZGS so razložili: “Navodila, ki jih imajo lovci na tem območju, so, da odstrelijo odraslega medveda le, če bo ta sam. Če se bo izkazalo, da gre za medvedko z mladiči, pa se prednostno odstreli mladič. Odstrel medvedjega mladiča je namreč uveljavljen ukrep, ki se ga uporablja za odvračanje tako imenovanih problematičnih medvedk stran od človeških naselij.”
Bi bilo medvedko mogoče preseliti drugam?
Na ZGS so povedali, da je bilo v preteklosti z namenom reševanja težav z medvedi v Sloveniji izvedenih že veliko preselitev medvedov na bolj odmaknjena območja: “Na primer globoko v snežniški masiv. Preseljene medvede se je označilo s satelitskimi ovratnicami in spremljalo njihovo gibanje. Ugotovitve so pokazale, da tak ukrep v nobenem primeru ni bil uspešen, saj so medvedi zelo hitro našli pot ‘domov’ in tam nadaljevali s povzročanjem težav.”
“Slovenija je enostavno premajhna in nima prave divjine, da bi ukrep preselitve lahko bil uspešen,” so dejali na ZGS.
Danes se zato veliko bolj posvečajo preventivnim ukrepom, kot so električne ograje, pastirski psi in zaščita organskih odpadkov. “S temi ukrepi poskušamo doseči, da medvedi ohranijo prirojeni strah pred človekom ter se izogibajo naseljem in pašnim živalim, V primerih, ko je ogroženo življenje ljudi, pa je potreben tudi odstrel medveda,” so sklenili na ZGS.