V nedeljo, 7. marca 2021, se je zaključil že 38. slovenski Teden boja proti raku, ki je potekal pod geslom: Obvladovanje raka s cepljenjem. Na slavnostni seji Zveze slovenskih društev za boj proti raku, ki je zaradi omejitev za zajezitev širjenja okužb z novim korona virusom potekala virtualno, so organizatorji podelili priznanja zaslužnim posameznikom in organizacijam.
Poslanstvo Zveze slovenskih društev za boj proti raku, v kateri se združuje 11 regijskih društev, je prispevati k ustvarjanju take slovenske družbe, v kateri ne bo nihče zbolel ali umrl za rakom zaradi lastne nevednosti in zaradi brezbrižnosti države. Pri tem izpostavljajo Evropski kodeks. V tem dokumentu je zdravstvena stroka opredelila 12 nasvetov, ki naj bi pripomogli k temu, da bi se, če bi jih upoštevali, zmanjšala obolevnost in umrljivost za rakom.
Srebrno priznanje prejeli tudi dve novinarki iz Podravja
Na predlog Društva za boj proti raku Štajerske Maribor sta srebrno priznanje prejeli tudi dve novinarki iz Podravja, in sicer Branka Bezjak, odgovorna urednica revije Štajerc ter Marjana Puhman, vodja studia Radia1 v Mariboru.
V obrazložitvi so v Zvezi slovenskih društev za boj proti raku o obeh prejemnicah srebrnega priznanja zapisali o Branki Bezjak: »Branka Bezjak z objavljanjem pozitivnih zgodb nevladnih in drugih organizacij, podjetij, ustanov ter posameznikov širi primere dobre prakse in spodbuja ostale k tovrstnim aktivnostim.
Veseli me, da je opaženo moje delo in sodelavcev našega medija, ki daje glas nevladnim organizacijam in drugim posameznikom, ki sicer niso toliko v ospredju v javnem življenju. Še naprej bomo poročali, osveščali tudi o skrbi za zdravje in s tem tudi o aktivnostih v boju zoper raka.
Dokaz navedenega so številni objavljeni članki v reviji Štajerc, prilogi časnika Večer, kjer piše sama, kot avtorica ali pa objavlja posredovane zapise o nevladnih organizacijah, pa tudi o posameznikih, ki bi sicer težje ali pa sploh ne prišli v javnost. Tudi z njeno pomočjo so vsebine in projekti Društva za boj proti raku Štajerske Maribor, Zveze slovenskih društev za boj proti raku in ostalih nevladnih organizacij, ki delujejo na področju zdravstva, bližje bralkam in bralcem na Štajerskem.«
Branka Bezjak ob podelitvi: »Veseli me, da je opaženo moje delo in sodelavcev našega medija, ki daje glas nevladnim organizacijam in drugim posameznikom, ki sicer niso toliko v ospredju v javnem življenju. Še naprej bomo poročali, osveščali tudi o skrbi za zdravje in s tem tudi o aktivnostih v boju zoper raka.«
O Marjani Puhman: »Radio1 tudi v izrednih razmerah, v katerih se je znašla Slovenija in seveda tudi njen podravski del, opravlja nalogo hitrega informativnega servisa in posrednika aktualnih informacij. Med radijskimi postajami z nacionalno pokritostjo, pripada prvo mesto prav radijski postaji Radio1. Pomemben delež k temu prispeva tudi studio Radia1 iz Maribora, ki od leta 2006 z rednim in aktualnim poročanjem seznanja poslušalce iz Maribora in širše Podravske regije o dogodkih in vsebinah vezanih na mesta iz te regije.
Od pravočasnosti, zanimivosti, točnosti in pomembnosti informacije, ki jo posredujem poslušalcem je odvisno, ne samo njihovo zadovoljstvo, pač pa v primeru sporočanja zdravstvenih vsebin in novic, tudi njihov zdravstveni status.
V tednih in mesecih, ki so ljudi še bolj izolirali z namenom preventive in preprečevanja širjenja bolezni COVID 19, so številni poslušalci radijskih valov Podravske regije, doma pričakovali novice. Marjana Puhman že vrsto let aktivno pomaga pri sporočanju aktualnih novic vezanih na zdravstvo, v zadnjem letu pa o bolezni COVID 19 in s tem povezanimi ukrepi in tudi na ta način pripomore k ohranjanju zdravja vsakega posameznika, v vsaki posamezni občini, v največji možni meri.«
Marjana Puhman ob podelitvi: »Novinarjev izdelek je objavljena informacija v mediju. V mojem primeru je to radijski medij, kjer med izraznimi sredstvi prevladujejo besede intervjuvancev in prebrana sporočila. Od pravočasnosti, zanimivosti, točnosti in pomembnosti informacije, ki jo posredujem poslušalcem je odvisno, ne samo njihovo zadovoljstvo, pač pa v primeru sporočanja zdravstvenih vsebin in novic, tudi njihov zdravstveni status. Poročanje o zdravstvenih temah sem vedno postavljala v ospredje, saj je splošno znana statistika, da je zdravje največja vrednota. Pomembno se mi zdi, da lokalno dogajanje spremljamo in o njem tudi poročamo.«
Ostali nagrajenci
Zveza slovenskih društev za boj proti raku je za požrtvovalno delo na področju zdravstvene preventive in osveščanja o raku nagradila še: Edith Žižek Sapač, dr. med., spec. druž. med. (direktorica Zdravstvenega doma Murska Sobota in prostovoljka v različnih NVO, srebrno priznanje), Lauro Bonutti Zuljan (prostovoljka v društvu Ko-RAK, bronasto priznanje), podjetje Kostak d.d. iz Krškega (bronasto priznanje), Lucijo BeŠkovnik, dr. med., specialistka javnega zdravja (zaposlena na Nacionalnem instituta za javno zdravje OE Celje ter članica Društva za boj proti raku regije Celje, bronasto priznanje), mag. Sabino Grm, mag. farm (direktorica Lekarne Velenje, bronasto priznanje), Svjetlano Pejkunovič dipl. fizioterapevt (dolgoletna članica Društva za boj proti raku Velenje, bronasto priznanje).
Častno članstvo je pripadlo dr. Maji Primic Žakelj, dr. med., specialistki epidemiologije in javnega zdravja, sicer dolgoletni predsednici Zveze slovenskih društev za boj proti raku.
Pisno priznanje je prejel tim Oddelka za onkološko klinično genetiko.
Na slavnostmi seji je Zveza slovenskih društev za boj proti raku podarila ginekološki kliniki UKC Ljubljana 15.000 evrov, in sicer za opremo video kolposkopske ambulante za zgodnjo diagnostiko in zdravljenje predrakavih sprememb materničnega vratu.
Rak materničnega vratu je v svetu četrti najpogostejši ženski rak, ki prizadene mlajše ženske, ki so še delovno aktivne. Spoznanje o tem, da je dolgotrajna okužba s HPV vzrok za nastanek raka materničnega vratu, je že pred časom odprla nove možnosti za primarno in sekundarno preventivo raka materničnega vratu.
Rak materničnega vratu je v svetu četrti najpogostejši ženski rak, ki prizadene mlajše ženske, ki so še delovno aktivne. Spoznanje o tem, da je dolgotrajna okužba s HPV vzrok za nastanek raka materničnega vratu, je že pred časom odprla nove možnosti za primarno in sekundarno preventivo raka materničnega vratu. Primarno preventiva se izvaja s cepljenjem pred okužbo z onkogenimi HPV. Sekundarna preventiva pa s presejalnim programom ZORA.
“Kolposkopska obravnava in nekajkratno povečanje odkritih in tudi zdravljenih predrakavih sprememb materničnega vratu daje spodbudne rezultate. Kolposkopijo je leta 1925 uvedel nemški ginekolog Hans Hinselmann. Gre za standardno diagnostično metodo pri obravnavi žensk s sumom na spremembe materničnega vratu. S pomočjo ustrezne izbire leč in snopom usmerjene svetlobe, se binokularno ogleduje maternični vrat pri večji povečavi. Kolposkopska preiskava je sestavni del državnega presejalnega programa ZORA, ki odloča o tem ali bo ženska s patološkim izvidom presejalnega testa ali drugih testov zdravljena, ali ne,” je ob podelitvi čeka za 15.000 evrov povedala predsednica Zveze, dr. Urška Ivanuš, dr. med, spec. javnega zdravja.