Marta Kos, nekdanja podpredsednica Gibanja Svoboda, je sporočila, da izstopa iz stranke, v svoji pojasnitvi na Facebooku pa je zapisala, da to ni več njena stranka. “Vedno sem zastopala demokratična načela, strokovnost, vrednote nekoruptivnosti, enakopravnosti in človekovih pravic. Enako lahko trdim za Tatjano Bobnar,” je sporočila in dodala, “da prihodnost spoštovanja demokratičnih standardov ne sme biti odvisna od nekaj posameznikov, temveč od kulture dialoga, ki temelji na vrednotah.” Kot je zapisala, je o tem razmišljala že dlje časa. Prav tako je dejala, da so razmere, zaradi katerih se je odločila, da odstopi kot kandidatka Gibanja Svoboda za predsednico države in nato še kot podpredsednica stranke tudi sedaj enake oziroma se še zaostrujejo.
Razmere so se še zaostrile
“Ponosna sem, da je Gibanju Svoboda pred parlamentarnimi volitvami uspelo zbrati predstavnike tistih naprednih sil, ki so po dveh težkih letih nazadnjaštva vrnile ljudem dostojanstvo in upanje v prihodnost. Skupaj smo se odločili, da delamo tisto, kar je najboljše za našo Slovenijo, v dobro vseh državljank in državljanov. V stranko smo se vključevali ljudje z različnih koncev, z različnimi prepričanji in idejami. Ta različnost je bila naša prednost. Ni bilo enoumja, krepili smo kulturo dialoga, se znali poslušati in tako odločati,” je zapisala v svoji današnji objavi na Facbooku.
V objavi je zapisala, da se razmere, ki so povzročile okoliščine, zaradi katerih je odstopila od kandidature za predsednico države, pozneje pa tudi kot podpredsednica stranke, niso spremenile. “Nasprotno, ostajajo enake in se zaostrujejo.”
Pri tem se navezuje tudi na konflikt glede Tatjane Bobnar in njen odstop z mesta ministrice za notranje zadeve. “Vedno sem zastopala demokratična načela, strokovnost, vrednote nekoruptivnosti, enakopravnosti in človekovih pravic. Enako lahko trdim za Tatjano Bobnar. Vse njeno delovanje je bilo vedno zavezano tem načelom. Moj odstop je zato tudi neposredna podpora Tatjani Bobnar. In hkrati svarilo, da prihodnost spoštovanja demokratičnih standardov ne sme biti odvisna od nekaj posameznikov, temveč od kulture dialoga, ki temelji na vrednotah.”