S ciljem izboljšanja kakovosti vremenskih napovedi in opozoril za mejno območje so se slovenski in avstrijski strokovnjaki združili v čezmejnem projektu Crossrisk. V okviru tega sodelovanja naj bi med drugim vzpostavili enotne, večjezične opozorilne produkte.
“Cilj projekta Crossrisk je združevanje ekspertiz najpomembnejših ustanov v Sloveniji in Avstriji in na ta način z manjšimi stroški izboljšati kakovost napovedi in opozoril za mejno območje,” je povedal Andreas Gobiet iz avstrijske meteorološke agencije ob robu drugega projektnega srečanja partnerjev, ki je ta mesec potekal na Inštitutu za medijske komunikacije mariborske fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko (FERI).
“Predvsem se ukvarjamo z napovedovanjem in opozorili glede nevarnosti v povezavi z dežjem, poplavami in snežnimi padavinami, njihovimi čezmejnimi vplivi ter boljšim razumevanjem, dostopnostjo in razpoložljivostjo,” je dodal v sporočilu s fakultete.
Slovenije in južna Avstrija s podobnimi vremenskimi problemi
Slovenija in južni predeli Avstrije se namreč srečujejo s podobnimi težavami v povezavi z obilnimi padavinami, ki povzročajo ponavljajočo se škodo in ogrožajo prebivalstvo. Uničujoče poplave so že skoraj stalnica, zaradi obilne snežne odeje pa nastaja škoda tako v kmetijstvu kot na infrastrukturi, redno so ogroženi tudi vsi, ki pozimi zahajajo v gore.
Triletni projekt Crossrisk, ki se je začel junija lani, poteka v okviru programa EU Interreg Slovenija-Avstrija. Vodi ga avstrijska vladna agencija za meteorologijo in geodinamiko (ZAMG) iz Gradca v sodelovanju z deželnimi partnerji v avstrijski Štajerski in Koroški. Iz Slovenije sodelujejo Agencija RS za okolje (Arso), Geografski inštitut Antona Melika ZRC SAZU ter Inštitut za medijske komunikacije FERI.
Mejna območja z novim večjezičnim biltenom
Z omenjenim projektom bodo mejna območja po napovedih FERI pridobila skupni, večjezični lavinski bilten, ki bo zajel najširšo možno skupino uporabnikov na čelu z regionalnimi in nacionalnimi institucijami, podjetji, nevladnimi organizacijami in splošno populacijo.
“Opozorila, povezana z dogodki na avstrijsko-slovenski meji, trenutno niso usklajena, prav tako pa institucijam, zadolženim za opozarjanje, primanjkuje virov za zadovoljivo posodabljanje svojih orodij. Ker se obe državi soočata s podobnimi izzivi in ker naravne nesreče, vremenski procesi in človeške dejavnosti ne poznajo državnih meja, se je pojavila potreba po uskladitvi in skupnem razvoju na področju napovedi in opozoril za tveganja, povezana z dežjem in snegom na avstrijsko-slovenskem območju,” dodajajo na Arsu.
Projekt, vreden 1,5 milijona evrov
Inovativne vidike projekta, vrednega 1,5 milijona evrov, po njihovih ocenah predstavljajo nova orodja za opozarjanje in inovativni koncepti za posredovanje in razširjanje informacij ter izobraževanje, ki bodo vodili k večji ozaveščenosti o tveganjih in priložnostih za ciljne skupine ter posledično k večji varnosti.
STA