17. november je svetovni dan prezgodaj rojenih otrok in je že od leta 2008 namenjem globalnemu ozaveščanju o izzivih in bremenu prezgodnjega rojstva. Strokovna vodja zdravstvene nege Oddelka za perinatologijo v Univerzitetnem kliničnem centru Maribor Rosemarie Franc je povedala: “Po nekaterih podatkih naj bi se na svetu vsako leto prezgodaj rodilo 15 milijonov otrok, v Evropi 500.000, v Sloveniji 1.400, kar je več kot 7 odstotkov.”
Nedonošeni novorojenčki se od donošenih ne razlikujejo le po teži, velikosti in videzu, ampak predvsem po sposobnosti za življenje. Bolj zgodaj kot so rojeni, bolj nezreli so vsi njihovi organi in potrebujejo podporo.
Rosemarie Franc je pojasnila, da imajo lahko prezgodaj rojeni otroci številne zdravstvene težave: “Najpogpostejše posledice so kronične bolezni pljuč in posledice zapletov v možganih. Imajo tudi višje tveganje za slabši razvoj osrednjega živčevja, dihal, srčno-žilnega in dihalnega sistema. Prav dihala in imunski sistem ob rojstvu niso dozoreli, zato so izpostavljeni tudi večjemu tveganju za hujšo obliko okužbe z respiratornim sincicijskim virusom (RSV), ki je zelo pogost povzročitelj okužb dihal pri dojenčkih in otrocih v zgodnjem otroštvu.”
Preddverje mariborske bolnišnice odeto v vijoličasto barvo
Razpoznavni znak svetovnega dneva prezgodaj rojenih otrok so drobne vijolične nogavičke, obešene na vrvici skupaj z velikimi belimi nogavicami (Socks for Life – nogavice za življenje) in vijolične osvetlive znamenitosti. Vijolična barva ponazarja izjemnost in občutljivost prezgodaj rojenih otrok.
“Zaposleni Oddelka za perinatologijo UKC Maribor se zavedamo pomena zagotavljanja varne in skrbstvene oskrbe prezgodaj rojenih otrok, sploh v času covid pandemije. V ta nemen smo odeli preddverje porodnišnice in enoto intenzivne nege in terapije II. stopnje v vijolično barvo,” je povedala strokovna vodja zdravstvene nege na tem oddelku.