Zagotovo ste se kdaj že srečali s starimi dobrimi vremenskimi pregovori, ki so jih na pamet znale zdrdrati naše babice. Na podlagi vremenskih pojavov so znale napovedati sušo, poplave, vroča ali vlažna poletja, hude zime in podobno. Preverili smo, kaj nenavadno visoke temperature februarja pomenijo za prihodnjo pomlad in poletje. Si lahko obetamo vremenski razcvet ali zaton?
Bomo spet priča aprilski pozebi?
Minuli vikend je bil nadpovprečno topel, saj smo kar za 10 stopinj presegli povprečje za ta čas. Ponekod v Sloveniji je temperatura narasla celo na 20 stopinj, ljudje so se zunaj sončili v kratkih rokavih. Žal pa se zna zgoditi, da bo naše veselje kratkega veka. “Če je februarja pretoplo, bomo v aprilu za pečjo” namreč pravi star vremenski pregovor. Lahko le upamo, da to ne pomeni ponovitve črnega scenarija izpred dveh let, ko je aprilska pozeba dodobra uničila pridelek slovenskih kmetov.
Takole še o mesecu februarji “prerokujejo” stari vremenski pregovori:
“Ako je pretoplo svečana, bo malega travna (aprila) počivala brana, ako pa je mraz, se poti obraz.”
“Če svečana mačka na soncu leži, v sušcu spet rada na peč pribeži.”
“Če svečana mačka na soncu leži, v sušcu spet rada na peč pribeži.”
Topel februar, suša v poletju?
Kot napovedujejo tudi vremenoslovci, tovrstne temperature pogosto pomenijo tudi poletno sušo. Tudi stari vremenoslovni pregovori pričajo o takšnem pojavu, namreč: “Kar Svečana ozeleni, se rado posuši.”