Infektologinja Mateja Logar je na današnji vladni novinarski konferenci opozorila, da je stanje v bolnišnicah zaradi slabe epidemiološke slike v populaciji izjemno resno. Zmanjšan pritisk na bolnišnice pričakujemo 7 dni po umirjanju epidemije, na intenzivnih oddelkih pa šele 10 dni kasneje.
Dr. Mateja Logar: Ko bolnik pride v intenzivno enoto, praviloma v njej ostane vsaj 10 dni. Postelje v intenzivnih enotah so omejene. Lahko jih povečujemo samo do določenega števila.
— Vlada Republike Slovenije (@vladaRS) November 11, 2021
“Število bolniških postelj je na kritičnih mejah in z vsakodnevnimi napori skušamo zagotoviti bolniške postelje za vse bolnike,” je opozorila Logarjeva. Dodala je, da lahko postelje v intenzivnih enotah povečujejo le do določenega števila, že sedaj pa so težave s pomanjkanjem primerno usposobljenega kadra.
Smo na kritični točki
Logarjeva je poudarila, da bo zdravstveni sistem kmalu na kritični točki: “Če se breme bolezni ne bo kmalu zmanjšalo, se lahko zgodi tudi katastrofa v zdravstvu, česar pa si nihče ne želi.” Nadaljevala je: “Nihče v zdravstvu si ne želi, da bi bil postavljen v pozicijo, ko bi se moral odločiti, koga bo priključil na aparat za mehansko predihavanje in koga ne. Vse moči moramo zato usmeriti v to, da čimprej dosežemo vrh krivulje in nato padanje okužb v populaciji.”
Ponovno je pozvala k spoštovanju vseh ukrepov in cepljenju. Opozorila je še, da so osebe najbolj kužne en dan pred pojavom simptomov, prav zato je preventivno testiranje tako pomembno. Cepljeni, ki imajo v družini oziroma domačem okolju rizični stik, imajo po njenih besedah še vedno veliko tveganje, da zbolijo. V takih primerih naj se cepljeni brez simptomov takoj testirajo, ob prvem pojavu simptomov pa se samoizolirajo in naročijo na PCR testiranje.