Agencija za energijo je objavila pregled trenutnih maloprodajnih cen toplote iz distribucijskih sistemov toplote za ogrevanje stanovanjskih prostorov in pripravo sanitarne tople vode za značilnega gospodinjskega odjemalca toplote v večstanovanjski stavbi v devetih izbranih slovenskih občinah. Analizirala je maloprodajne cene, ki poleg toplote vsebujejo še ceno dajatev in DDV, v MO Ljubljana, MO Celje, MO Kranj, MO Maribor, MO Slovenj Gradec, MO Velenje ter občinah Jesenice, Ravne na Koroškem in Trbovlje, navaja portal Žurnal24.
Največjo podražitev bodo občutili na Jesenicah
“V devetih izbranih slovenskih občinah je povprečna cena toplote za ogrevanje stanovanjskih prostorov in pripravo sanitarne tople vode za značilnega gospodinjskega odjemalca toplote v večstanovanjski stavbi z letno obračunsko močjo 7 kW in povprečno letno porabo 6,21 MWh v mesecu oktobru 2021 znašala 99,45 EUR/MWh in je 16 % višja kot leta 2020.“
Najvišjo podražitev bodo občutili odjemalci toplote na Jesenicah. Glede na zadnje objave distributerja toplote v tej občini, so maloprodajne cene od 1. oktobra letos višje kar za 68 odstotkov kot septembra letos. Drugi največji dvig cen med analiziranimi občinami beležijo v MO Maribor, kjer so oktobra v primerjavi s septembrom cene poskočile za nekaj manj ko 40 odstotkov.
Na agenciji ugotavljajo, da se je cena toplote letos oktobra glede na lani praviloma največ povišala v tistih lokalnih skupnostih, kjer se za proizvodnjo toplote kot primarna energenta uporabljata zemeljski plin ali premog. Še vedno je največ toplote proizvedeno iz premoga in zemeljskega plina, bistveno manj pa sta izkoriščena lesna biomasa in odpadna industrijska toplota. Lesno biomaso za proizvodnjo toplote uporabljajo le v Celju, Ljubljani in Slovenj Gradcu, odpadno toploto pa le na Ravnah na Koroškem.