Možnost dodatnega zaslužka
Tudi v letošnjem letu od spomladi do jeseni predstavljajo sezonska dela v kmetijstvu pomemben del ponudbe prostih delovnih mest. Za tiste, ki so brez zaposlitve, so lahko priložnost za dodatni zaslužek in pridobivanje delovnih izkušenj. Zaenkrat je največ povpraševanja po delavcih pri obiranju jagodičevja, solate, zelja, vendar pa je ponudba prvih sezonskih del letos zaradi neugodnih vremenskih razmer precej okrnjena.
Seznam ponudnikov sezonskega dela v Sloveniji, ki se sproti posodablja, je dosegljiv na tej povezavi. Večje povpraševanje po delavcih v štajerski regiji se sicer pojavlja od avgusta naprej, ko se začenja obiranje in spravilo jabolk ter obiranje grozdja, pravijo v mariborski območni službi zavoda za zaposlovanje.
Po delo v Avstrijo
Med sezonskimi delavci so sicer pretežno upokojenci, brezposelni in študentje. Plačilo sezonskega dela v Sloveniji od lani naprej ne sme biti nižje od 5,16 evra bruto, običajna plačila so tako od 4 do 4,50 evrov neto, mnogi delodajalci pa poskrbijo tudi za malico in kritje potnih stroškov. Medtem je plačilo v sosednji Avstriji tudi do dvakrat višje, zato mnogi sezonsko delo raje kot v Sloveniji poiščejo čez mejo. Naši delodajalci pravijo, da jih sezonsko delo stane toliko kot tiste v Avstriji, a je neto izplačilo za delavce pri nas bistveno manjše. Delo v Avstriji je sicer po pripovedi sezonskih delavcev precej bolj fizično naporno in neusmiljeno kot pri nas, kljub temu pa mnogi v zameno za višje plačilo sprejmejo zahtevnejše pogoje dela.
V Avstriji je povpraševanja po sezonskih delavcih poleg kmetijstva veliko tudi v gostinstvu in turizmu, delo pa običajno poteka od maja do septembra. Za izkušenega kuharja tako denimo ponujajo plačilo 1700 evrov mesečno, velikokrat je vključena tudi nastanitev. Nekaj prostih del je objavljenih tudi na straneh Zavoda za zaposlovanje na tej povezavi, številne ponudbe za delo pa se da največkrat najti v različnih Facebook skupinah, denimo Slovenci v Avstriji ter na avstrijskih portalih in straneh.