Letos je pozeba uničila večino cvetja sadnega drevja. Glavni vir hrane za čebele spomladi bodo cvetlice na travnikih, na javnih površinah in tudi zelenicah okrog hiš.
“Predlagam, da predvsem javne površine in zelenice kosite čim kasneje, saj na njih ne gre za pridelavo krme. Del zelenice, po katerem ne hodite, lahko pustite, da cveti in bo tako hrana za čebele. Še posebej je pomemben regrat, ki izdatno medi. Letos bo štel vsak regratov cvet, zato pustite, da regrat odcveti in potem pokosite zelenico. Čebele in čebelarji vam bomo hvaležni. Letos bo štel vsak regratov (pa še kak drug) cvet,” je na Facebook profilu zapisal Marjan Papež s Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije.
APEL
Letos je pozeba uničila večino cvetja sadnega drevja. Glavni vir hrane za čebele spomladi bodo cvetlice na…Objavil/a Marjan Papež dne Ponedeljek, 19. april 2021
Temu pozivu se pridružuje tudi Vlado Vogrinec, predsednik Čebelarske zveze društev Maribor, ki nam je povedal, da so ob zadnji pozebi pred desetimi dnevi tudi v Podravju pomrznile čebelje paše: “Zdaj je potrebno počakati dober teden, da se te paše obnovijo. Ob zadnji pozebi so pomrznile marelice, slive, divje češnje, torej prve paše za čebele, ki smo jim morali čebelarji celo nekoliko pomagati s sladkorno raztopino. Za akacijo zdaj še ne moremo trditi, da je pomrznila, to bomo videli okoli 10. maja. V preteklih letih se je že zgodilo, da je akacija cvetela, vendar ni medila, ker je koren zamrznil. Že tri leta je od takrat, ko smo imeli od akacije dobro pašo.”
Zdaj je potrebno počakati dober teden, da se te paše obnovijo. Ob zadnji pozebi so pomrznile marelice, slive, divje češnje, torej prve paše za čebele, ki smo jim morali čebelarji celo nekoliko pomagati s sladkorno raztopino. Za akacijo zdaj še ne moremo trditi, da je pomrznila, to bomo videli okoli 10. maja.
Vogrinec je prepričan, da travnike kosimo prezgodaj in zato vse cvetlice niti ne utegnejo zacveteti. “Ni pomembno samo cvetenje, rastline morajo odvreči tudi seme za naslednjo sezono. Včasih sta bili samo dve košnji, mogoče tri (seno, otava, otavič), danes pa je teh košenj več in travniške rastline nimajo možnosti zacveteti, odcveteti in odvreči seme. Obstajajo predlogi, da bi bilo potrebno pustiti vsaj 20 odstotkov travnikov, da bi se ti lahko obnovili.”