Stranke Koalicije ustavnega loka – LMŠ, SD, Levica in SAB – ter posebna strokovna skupina, ki jo vodi pobudnik koalicije Jože P. Damijan so predstavili načrt ukrepov proti epidemiji covid-19. Predlog ukrepov so včeraj posredovali vladi in ministru za zdravje Tomažu Gantarju.

Kot so zapisali v uvodu po pomladnem valu epidemije Covid-19, ki ga je Slovenija uspešno prebrodila, bi morala vlada izvesti obsežne in skrbno načrtovane priprave za drugi, jesenski val – a ga je pričakala povsem nepripravljena. Od tod prepozni in kampanjski ukrepi, nejasna in grozeča komunikacija ter dramatično visok smrtni davek, predvsem med najstarejšo populacijo.

Če vzamemo podatke o številu umrlih na milijon prebivalcev in presežni smrtnosti med najstarejšimi, ima Slovenija statistično dokazano najslabšo vlado na svetu!

Zdaj, ko smo še vedno sredi drugega vala, žal ni ne enostavnih ne hitrih rešitev: odgovor je lahko le strokovno pripravljen in jasno komuniciran celovit načrt, ki zna skupaj misliti zdravstvo, gospodarstvo, socialo in javno življenje.
Vladni ukrepi so pretežno usmerjeni na zmanjševanje širjenja okužb na javnih prostorih in na vnos v zaprte prostore, skoraj v celoti pa zanemarja prenos okužb v zaprtih prostorih, kjer je do vnosa že prišlo ali je potrebno to predpostaviti.

Slovenija si ne more privoščiti, da bi še naslednje valove epidemija umirala z vlado SDS pod vodstvom Janeza Janše, zato Koalicija ustavnega loka potrebuje vzvode upravljanja in odločanja, da uresniči svoj načrt, zaključuje uvodno predstavitev predstavljenih ukrepov.

Predlog nekaterih ukrepov Koalicije KUL

Odpreti vrtce in šole za otroke do 5. razreda, tako razbremenimo družine in vsaj na enem segmentu družbe umirimo zadeve. Vrnitev otrok v šole.

Preklic dokazano neučinkovitih ukrepov: nošenje mask na prostem ob ustrezni razdalji, omejevanje prehajanja občinskih meja, omejevanje izhoda iz države, prepoved
obratovanja lokalov na prostem, neobratovanje trgovin z neživilskim blagom (po predlogu stroke).

Zagotoviti dodatnih 1,000 do 1,500 postelj (tudi za 3. val).

100 % nadomestilo plače za bolniško odsotnost v primeru okužbe s koronavirusom ne glede na to ali je prišlo do okužbe na delovnem mestu ali izven njega.

3-dnevna bolniška brez obiska zdravnika tudi v letu 2021.

Možnost razširitve koriščenja bonov na različne dejavnosti v turizmu (npr. za smučanje oz. smučarske vstopnice, turistične kmetije brez sob, gostišča…), pa tudi na druga področja, npr. na kulturno, športno in sejemsko dejavnost.

Razširitev namena porabe turističnega vavčerja na področje osebnih storitev za starostnike za dejavnost storitev nege, fizioterapije, masaže, striženja las ali pedikure ter drugih socialno-varstvenih storitev v skladu z objavljenim cenikom socialnovarstvenih storitev.

Umik pogoja glede potrdila o neobstoju davčnega dolga za dolžnike z majhnim davčnim dolgom (manj od 10% davčnih obveznosti v 2019) in za podjetja, katerih davčni dolg je nastal zaradi nezmožnosti pridobivanja prihodkov zaradi epidemije in vladnih ukrepov.

Pomoč otrokom s posebnimi potrebami: v celoti zagotovljeno plačilo zdravstvenih storitev za sobivanje enega od staršev v zdravstvenem zavodu z bolnim otrokom za vse, če ima otrok/oseba status otroka s posebnimi potrebami in potrebuje 24-urno nego ter oskrbo.

Nakup tabličnih računalnikov in kartice, ki zagotavlja mobilno povezavo za vse učence in dijake ter vse javne zavode, ki izvajajo osnovnošolske in srednješolske programe.

Mesečno nadomestilo za izpad dohodka iz začasnega in občasnega dela dijakov in študentov višini 1/12 letnega dohodka iz naslova študentskega dela upravičenca v letu 2019 (omejeno z višino povprečne plače v Republiki Sloveniji v letu 2019, preračunane na mesec).

Celotne seznam ukrepov je dostopen na blogu Jožeta P. Damjana.