V sredo je bilo v Sloveniji potrjenih novih 68 primerov koronavirusa. Opravljenih je bilo 1713 testov, delež pozitivnih testov tako znaša štiri odstotke. Polno cepljenih je 719.014 državljanov, kar je 34,1 odstotka. Umrl je en covidni bolnik.
Trend obolelosti s koronavirusom ter število cepljenih 💉 in prebolevnikov v 🇸🇮 na dan 7. 7. 2021 (00:00-24:00).#SkupajZmoremo #CepimoSe
Prijava na cepljenje ➡https://t.co/dO2aNDy7nn
❗️Lokacije mobilnih 💉 enot in njihov delovni čas preverite tukaj ➡ https://t.co/EVRjRQlpcZ pic.twitter.com/ZT5NMCHd0G
— Vlada Republike Slovenije (@vladaRS) July 8, 2021
Zadnje poročilo sledenja različicam koronavirusa v Sloveniji kaže na povečevanje števila potrjenih primerov različice delta, ki so jo najprej potrdili v Indiji. Do 27. junija so skupno potrdili 134 primerov te različice, samo v tednu od 21. do 27. junija 70. V dveh vzorcih so prvič potrdili tudi različico delta plus.
Posebej skrb vzbujajoči stiki iz tujine
“V zadnjih tednih se je trend v svetu obrnil navzgor in očitno bomo šli v nov epidemični val. V Evropi smo prišli do stagnacije in lahko predvidevamo, da se bo trend obolelosti obrnil navzgor. To tudi v Sloveniji nakazuje na nov izbruh, ki se lahko razpotegne čez julij, avgust in celo september,” je dejal Milan Krek, direktor Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Posebej skrb vzbujajoči so vnosi virusa iz tujine, kar ima lahko hude posledice, zato se po njegovih besedah zgodba iz lanskega leta lahko ponovi.
K samozaščitnemu vedenju poziva tudi vse dopustnike v tujini, saj je virus prisoten povsod, poleg tega pa zdravstveno stroko skrbijo vnosi okužbe iz tujine. “Če bomo virus prinašali domov, se bo zgodba iz lanskega leta začela ponavljati. Skrbi nas to, ker se je Evropa zelo odprla, tudi Slovenci veliko potujemo. To je tveganje za širitev virusa, ki smo ga sprejeli. Če se bodo zadeve zaostrovale, bo treba sprejeti ukrepe, ki bodo to tveganje zmanjšali,” je opozoril Krek.
Infektologinja in vodja svetovalne skupine za covid-19 pri ministrstvu za zdravje Logarjeva je pojasnila, da se različica delta širi hitreje in lažje kot različica alfa, zato se moramo toliko bolj držati vseh ukrepov.
Delta različica se hitreje in lažje širi, zato je pomembno, da se držimo ukrepov, s katerimi lahko omejimo okužbo. Tudi karanteno je nujno potrebno spoštovati.
“Delta različica se hitreje in lažje širi, zato je pomembno, da se držimo ukrepov, s katerimi lahko omejimo okužbo. Tudi karanteno je nujno potrebno spoštovati,” je poudarila tudi vodja svetovalne skupine pri ministrstvu za zdravje Mateja Logar.
“Karantena ni kazen”
Z različico delta so najverjetneje okuženi tudi dijaki, ki so se v soboto vrnili z maturantskega izleta v Španiji. Logarjeva je ob tem izpostavila pomen doslednega upoštevanja samoizolacije za bolne ter karantene za visoko tvegane stike. “Karantena ni kazen. Njen namen je, da preprečimo širjenje bolezni,” je poudarila.
Povedala je še, da v pripravah na prihajajoče šolsko leto med ministrstvi potekajo usklajevanja, na katerih pripravljajo različne možnosti izvedbe pouka.