Trenutno velja, da po 1. 10. v državni upravi dela ne bodo mogli opravljati tisti, ki ne izpolnjujejo pogoja P ali C. Minister v isti sapi zatrjuje, da cepljenje ni obvezno, temveč prostovoljno.

Vlada je sklenila, sodišče bo presojalo

Vlada je sklenila, da bodo morali s 1. oktobrom zaposleni v državni upravi, ki bodo želeli delo opravljati v prostorih delodajalca, izpolnjevati pogoja preboleli ali cepljeni, medtem ko se bo iz t. i. pogoja PCT izloči T, torej testiranje. Ta pogoj bo veljal za ožjo državno upravo (ministrstva, organi v sestavi, inšpekcije, policija, vojska in upravne enote).

Strokovna skupina predlaga PC za vse državljane

Strokovna skupina za obvladovanje covida-19 je sicer vladi predlagala še razširjeno uvedbo pogoja PC. O uvedbi PC pogoja za vse državljane bi veljalo razmisliti, če bi bili zapolnjeni dve tretjini razpoložljivih intenzivnih postelj za covidne bolnike. V praksi to pomeni, da bi bilo zasedenih okrog 150 postelj. PO zadnjih podatkih zasedenost intenzivnih postelj celo rahlo upada, po zadnjih podatkih je zasedenih 107 intenzivnih postelj, kar pa se lahko hitro spremeni.

Ali vlada res krši ustavo?

Pri določanju pogoja PC se vlada opira na odlok in ne na zakon, zato gre po mnenju kritikov za kršenje ustave. O spremembah Zakona o nalezljivih bolezni bo spet odločano jutri in sočasno so pred parlamentom napovedani tudi protesti.

O spremembah Zakona o nalezljivih bolezni bo spet odločano jutri in sočasno so pred parlamentom napovedani tudi protesti.

Minister za javno upravo Boštjan Koritnik je za TV Slovenija ob tem izjavil , da bodo pri svoji odločitvi, torej pogoju PC vztrajali, ne glede na to, Kako bo odločilo sodišče. “Tudi, če bo ustavno sodišče izdalo začasno zadržanje tega odloka, “bomo iskali druge priložnosti, da dosežemo cilj” – to je uvedba pogoja PC”, je še povedal.

Tudi, če bo ustavno sodišče izdalo začasno zadržanje tega odloka, “bomo iskali druge priložnosti, da dosežemo cilj” – to je uvedba pogoja PC.