Z današnjo tiskovno konferenco, na pepelnično sredo, ko se v Katoliški cerkvi začne 40-dnevni post pred veliko nočjo, se uradno začenja letošnja akcija 40 dni brez alkohola, ki bo potekala do 3. aprila in nagovarja z geslom »Moja poteza«. Kot je povedal generalni tajnik Slovenske karitas Peter Tomažič, je glavno sporočilo akcije solidarnost s tistimi, ki trpijo zaradi alkohola na cestah, v družinah, zaradi zdravja. “Ta 40-dnevna odpoved je simbolno dejanje in podpora vsem, ki trpijo zaradi alkohola.”
Slovenska karitas s soorganizatorjema, Javno agencijo RS za varnost prometa in Med.Over.Net, že šestnajsto leto spodbuja k preventivni akciji 40 dni brez alkohola. V akciji sodelujejo tudi NIJZ – projekt SOPA, Zavod Varna pot, Katedra za družinsko medicino Medicinske fakultete v Ljubljani (projekt Sporočilo v steklenici), društvo Žarek upanja, Zavod Vse bo v redu, Zveza klubov zdravljenih alkoholikov, Društvo za urejeno življenje – ABSTINENT, Skupnost centrov za socialno delo in Šahovska zveza Slovenije. Letos je ambasadorka akcije  Laura Unuk, šahovska velemojstrica.

Tomažič: Vsak sam mora preveriti, kako je v odnosu z alkoholom

Kot je povedal Tomažič, ima letošnje geslo šahovski pridih: »Vsak sam mora preveriti, kako je v odnosu z alkoholom, ali ga je že preveč v našem življenju, ali smo celo odvisni od alkohola in si tega ne priznamo. Na potezi so svojci alkoholikov, ki znajo postaviti mejo in zaščiti sebe in otroka. Na potezi je celotna družba. Alkohol ni potreben, povzroča veliko škode. V povezavi s simboliko šaha je nevaren in prebrisan nasprotnik, ne izbira sotekmovalcev in preži na našo ranljivosti. Alkoholna bolezen se lahko pojavi v 10 – 20 letih, lahko pa tudi v nekaj mesecih – zaradi stiske, izgube svojca, službe, ločitve, upokojitve, ….”

Alkohol v Sloveniji igra simultanko z 200 odraslimi osebami, ki imajo velike težave ali so celo odvisni od alkohola, vsaka 4. družina v Sloveniji se sooča s to problematiko, v tej zgodbi se nahaja več kot 50 tisoč otrok v Sloveniji.

“Alkohol v Sloveniji igra simultanko z 200 odraslimi osebami, ki imajo velike težave ali so celo odvisni od alkohola, vsaka 4. družina v Sloveniji se sooča s to problematiko, v tej zgodbi se nahaja več kot 50 tisoč otrok v Sloveniji.”

Tretjina prometnih nesreč je povezana z alkoholiziranostjo

Mateja Markl z Agencije za varnost prometa je poudarila, da je alkohol izmed glavnih dejavnikov tveganja za prometne nesreče. “Tretjina prometnih nesreč je povezana z alkoholiziranostjo. Posamezniki podcenjujejo situacijo ali precenjuje svoje sposobnosti. Edina spremenljiva v prometu je ničelna toleranca.”

Lani kljub epidemiji, manj prometa, zaprti lokali, policijska ura, delež alkoholiziranosti ni upadel v takšni meri, kot bi lahko pričakovali. Število umrlih in prometnih nesreč se je zmanjšalo od 10 do 15 odstotkov. V prometu je umrlo 27 oseb, delež povzročiteljev prometnih nesreč s smrtnim izidom pod vplivom alkohola pa je narasel na 37 odstotkov

Lani kljub epidemiji, manj prometa, zaprti lokali, policijska ura, delež alkoholiziranosti ni upadel v takšni meri, kot bi lahko pričakovali. Število umrlih in prometnih nesreč se je zmanjšalo od 10 do 15 odstotkov. V prometu je umrlo 27 oseb, delež povzročiteljev prometnih nesreč s smrtnim izidom pod vplivom alkohola pa je narasel na 37 odstotkov. Povprečna alkoholiziranost povzročiteljev prometnih nesreč se je minimalno znižala in znaša 1,4 promila alkohola.”

Za Slovenijo je značilna “mokra” kultura

Karmen Henigsman z Nacionalnega inštituta za javno zdravje, projekt SOPA, je pojasnila, da je za našo državo še vedno značilna “mokra” kultura, kar lahko prepoznamo tudi po visokih številkah popitega alkohola med prebivalci: “V povprečju naj bi Slovenec, starejši od 15 let, v letu 2019 spil 91 litrov piva, 48 litrov vina in 3 litre žgane pijače. Registrirana poraba čistega alkohola je nanesla 11 litrov, kar je liter več kot leto poprej. Neregistrirana uporaba alkohola verjetno sto številko zviša za tretjino.”

Vsak dan v Sloveniji izključno zaradi razlogov, povezanih z alkoholom, umreta najmanj dve osebi. Če upoštevamo še prometne nezgode, vsako leto v povprečju umre 927 oseb.

Vsak dan v Sloveniji izključno zaradi razlogov, povezanih z alkoholom, umreta najmanj dve osebi. Če upoštevamo še prometne nezgode, vsako leto v povprečju umre 927 oseb. Vsak dan pa je v Sloveniji zaradi vzrokov, povezanih izključno z alkoholom, v povprečju 10 novih hospitalizacij. Ključna javnozdravstvena sporočila na podlagi znanstvenih spoznanj pa so po besedah Henigsmanove čim manj ali nič alkohola, varna meja pitja alkohola ne obstaja, vsako pitje alkohola je tvegano, zato je treba izbirati zdravo alternativo.