Med pričami, ki naj bi bile po njegovih besedah deležne hudih pritiskov po nastopu pred preiskovalno komisijo, sta po Kanglerjevih besedah zlasti policist Zoran Šarič in nekdanji poslanec Srečko Hvauc.

“Nekateri so se odločili, da pred komisijo povedo resnico, a očitno nekdo še naprej zlorablja svojo moč. Niti ne politično, ampak drugo moč, ki jim je bila dana. Zato se bo po moji oceni morala tudi preiskovalna komisija odzvati in ponovno zaslišati nekatere priče ter preprečiti napade nanje,” je dejal Kangler, zdaj državni sekretar na notranjem ministrstvu.

Nekdanji mariborski župan se je v preteklosti znašel v kar 24 različnih kazenskih postopkih, med katerimi so se z izjemo zadeve “lutkovno gledališče” vse iztekle v njegovo korist, pred leti pa je zaradi pregona ostal brez mesta v državnem svetu. Danes je preiskovalni komisiji, ki jo vodi poslanec SDS Dejan Kaloh, prinesel nekaj dodatnih dokumentov v svoj prid.

Gre za konflikt interesov ali ne?

Med drugim je zavrnil ugotovitve protikorupcijske komisije (KPK), ki mu je lani še v prejšnji sestavi očitala, da je bil v konfliktu interesov, ko je kot državni svetnik sodeloval v razpravi in obravnavi zahteve za odreditev parlamentarne preiskave, katere predmet je bil sam.

“Po funkciji in ustavi imam pravico biti na seji državnega sveta. Nisem razpravljal, samo poslušal sem svetniške kolege in spremljal glasovanje. KPK me je razglasila za krivega. Čeprav je v javnem interesu, da se takšne stvari, ki so se dogajale v mojem in drugih podobnih primerih, ne smejo dogajati in bi KPK moral podpreti predlog, da parlamentarna komisija razišče okoliščine, so naredili vse, da sem kriv, ker sem sedel na seji,” je dejal Kangler. Zoper to odločitev je že pred časom sprožil upravni spor.

Ker je državni svet sklep o ustanovitvi preiskovalne komisije podprl soglasno, je Kangler danes predlagal, da komisija na eni od prihodnjih sej zasliši tudi predsednika državnega sveta Alojza Kovšco.

Kaj je ugotovil varuh človekovih pravic?

Komisiji je predložil tudi odgovor varuha človekovih pravic iz leta 2019, na katerega se je obrnil, ko je ugotovil, da je na mariborskem sodišču prišlo do zamenjave ene od odredb preiskovalnega sodnika. Varuh naj bi mu pritrdil, kljub temu pa na sodišču nihče ni imel interesa, da bi ugotovil, kdo je vzel originalno odredbo, jo uničil, namesto te pa v spis vložil drugo, na kateri se je nekdo podpisal namesto preiskovalnega sodnika Janeza Žirovnika, je opozoril.

V ta namen je predložil tudi sklep okrajnega sodišča v Novem mestu v zvezi z eno od njegovih zadev, ki je bila, tako kot še nekatere, pred časom iz Maribora preseljena na drugo sodišče. Iz njega je vidno, da je tožilstvo le dan pred njegovim imenovanjem na mesto državnega sekretarja marca lani odstopilo od pregona.

Kociper pojasnjeval okoliščine glede ptičje hišice

Komisija je danes še pred Kanglerjevim pričanjem zaslišala kriminalista Sandija Kocipra, ki je maja 2011 sodeloval v hišni preiskavi na njegovem domu. Člane komisije je med drugim zanimalo sodelovanje dveh prič pri hišni preiskavi. Kot je pojasnil Kociper, sam ne ve, kdo ju je izbral, ju je pa na kraj preiskave pripeljala policija.

Odgovarjal je tudi na vprašanja glede navzočnosti novinarjev ob hišni preiskavi, saj je člane komisije zanimalo, kako takšne informacije pridejo do njih. Ko je pojasnil Kociper, so z načrtovano preiskavo seznanjeni določeni ljudje na policiji, tožilstvu in sodišču, med njimi je tudi administrativno osebje. “Ta spekter ljudi je žal prevelik, zato je težko ugotoviti izvor,” je dodal.

Pojasnjeval je tudi okoliščine zasega Kanglerjeve ptičje hišice, ki so jo po njegovih besedah zasegli po zaključku preiskave. Dejal je, da so se že odpeljali s kraja hišne preiskave, ko jim je vodja preiskave dejal, da se bodo vrnili ponjo. Kot je dodal, se ostali kriminalisti o strokovnosti te odločitve niso spraševali.