Eden od treh poslancev SDS, ki niso podpisali izjave zvestobe stranki SDS in njeni poslanski skupni, Dejan Kaloh, sprva ni želel komentirati svoje odločitve, zakaj omenjene izjave ni podpisal.
Zdaj pa je na družbenem omrežju X zapisal tri razloge, zakaj ni podpisal “famozne izjave”. Po njegovem prepričanju podpis izjave zvestobe ni v duhu 82. člena slovenske ustave, ki pravi, da so poslanci predstavniki vsega ljudstva in niso vezani na kakršnakoli navodila.
Glede mojega nepodpisa famozne izjave. Te izjave nisem podpisal, ker:
— Dejan Kaloh (@DKaloh) February 16, 2024
- izjava ni v duhu 82. člena Ustave RS,
- ker je moje politično delovanje vedno bilo v duhu pomladnih vrednot, poslansko delo pa vedno v dejanjih za dobrobit 🇸🇮 državljanov in državljank, in bo tako tudi…
Kaloh je kot drugi razlog navedel, da je bilo njegovo politično delovanje vedno v duhu pomladnih vrednot, kot poslanec pa je venomer delal v dobrobit slovenskih državljank in državljanov. “In tako bo tudi ostalo, zato dodatno deklarativno dokazovanje tega ni potrebno,” je zapisal in dodal, da je sam širokega duha
Izvršilni odbor SDS je minuli torek poslancem stranke predlagal podpis zaveze, da bodo do konca mandata delovali kot člani in poslanci SDS. Za podpis omenjene izjave so imeli sedem dni časa, rok se je iztekel v torek. Izjavo, v kateri so se zavezali, da bodo do konca mandata tako v DZ kot izven njega delovali kot člani SDS in člani njene poslanske skupine, je podpisalo 24 od 27 poslancev stranke.
Izjave niso podpisali, tako Logar kot poslanka Irgl, ki sta med soustanovitelji društva Platforma sodelovanja. Prav tako izjave ni podpisal mariborski poslanec Dejan Kaloh, izhaja iz seznama, ki so ga iz stranke posredovali medijem.
"Nastaja nova poslanska skupina"
Predsednik SDS Janez Janša pa je ocenil, da očitno nastaja nova poslanska skupina. Skladno s poslovnikom DZ lahko namreč poslansko skupino sestavljajo najmanj trije poslanci.
Če pa se poslanci, ki omenjene izjave niso podpisali, za ta korak ne bodo odločili in bodo ostali del poslanske skupine SDS, pa bodo v slednji odločali, "kako je z logistiko, ki pripada poslancem".
Vsi trije poslanci so namreč člani več delovnih teles DZ. Poslanka Irgl je med drugim predsednica komisije za peticije, človekove pravice in enake možnosti, Kaloh podpredsednik odbora DZ za pravosodje, Logar pa podpredsednik odbora DZ za zunanjo politiko. Medtem ko poslanska skupina poslanca ne more izločiti iz svojih vrst, pa lahko poda predlog za razrešitev z mest v posameznih delovnih telesih DZ.
Janša je sicer za N1 še dejal, da za SDS odtegnitev podpisov omenjenih treh poslancev ni odločilni znak, da Logar ustanavlja svojo stranko. "Odločilni znak je bila ustanovitev platforme, ki nam je bila na nek način tudi pojasnjena kot prva stopnica do stranke oziroma liste," je poudaril.
Anže Logar ustanovitev nove stranke zanika
V oddaji 24ur ZVEČER je dejal, da "Platforma Sodelovanja ni politična organizacija, gre za projekt, katere namen je povezovanje," poudaril pa je tudi, da na evropskih volitvah ne bodo kandidirali. Vodja SDS Janez Janša je sicer nedavno dejal, da Logar ves čas poudarja, da je desnosredinski politik. "Se pravi, želja Platforme ni, da zajema na sredini, ampak na desni sredini in s tem prepreči relativno zmago Slovenske demokratske stranke SDS," je povedal.
Logar je politične špekulacije Janše zanikal in odgovoril, da so Platformi številni napovedovali neko politično ambicijo, a vztrajal, da v Platformi niso naredili prav ničesar, kar bi kazalo, da bodo šli po politični poti. "Želimo neke široke podpore ideji o sodelovanju, povezovanji in dialogu. To je tisto, kar v slovenski politiki najbolj manjka," je poudaril.