Jutri bo sprva pretežno oblačno, čez dan bo zlasti v osrednji in vzhodni Sloveniji več sončnega vremena. Ponekod na zahodu bodo kratkotrajne plohe. Padavine z nevihtami se bodo zvečer na zahodu okrepile in v noči na petek zajele vso Slovenijo. Pihal bo jugozahodni veter, najvišje temperature bodo med 15 °C in 20 °C, napovedujejo na Ciklon.si.

V petek bo sprva oblačno in deževno, čez dan bodo padavine postopno ponehale, od zahoda se bo delno zjasnilo. Najvišje temperature bodo med 11 °C in 16 °C, na Primorskem do 20 °C.

V soboto bo na jugozahodu večinoma oblačno, občasno bo rahlo deževalo. Drugod bo delno jasno s spremenljivo oblačnostjo, lahko nastane kakšna ploha. Pihal bo jugozahodni veter, najvišje temperature bodo med 14 °C in 19 °C.

Ob tem na ciklon.si opozarja, da napovedi do 5 dni so kar zanesljive, potem pa se zanesljivost napovedi vsak dan zmanjšuje!

V nedeljo bo v zahodni in južni Sloveniji oblačno, občasno bo rahlo deževalo, drugod bo več sončnega vremena, lahko nastane kakšna ploha. Pihal bo okrepljen jugozahodni veter, najvišje temperature bodo med 15 °C in 20 °C, na vzhodu do 22 °C.

Kakšno vreme pa bo čez počitnice?

Za krompirjeve počitnice, se po sliki vidi, da kakšnega mraza vsaj na začetku ne bo, saj bomo pod mini grebenom in jugozahodnim vetrom, po suhem vikendu, vsaj v osrednji in vzhodni Sloveniji se nam bo v ponedeljek bližala nova višinska dolina, na zahodu bodo že v ponedeljek 30.oktobra prve padavine, ki se bodo v noči na torek razširile nad vso Slovenijo.

Torek bo večinoma deževen, za sredo 1.novembra pa kaže na pretežno suh dan in tudi nekaj sonca bo. V četrtek se nam bo bližala nova višinska dolina, ki nas bo dosegla predvidoma v noči na petek. Spet najprej dež na zahodu, ki se bo v noči na petek razširil nad vso Slovenijo, petek in sobota izgledata deževno, v nedeljo 5.novembra pa bo predvidoma več suhega vremena.

Ob tem na Ciklon.si opozarjajo, da bodo razmere v naslednjih 10-14 dni postale precej resne. Začenja se klasično jesensko deževje, ki lahko prinese nove poplave. Jugozahodni tip vremena bo vztrajal še precej dolgo časa in prehajale nas bodo fronte, ki bodo potovale iznad Atlantika čez Srednjo in južni del Evrope proti vzhodu.

Izjemno velike količine je pričakovati v noči na petek in v petek zjutraj, ko bi lahko lokalno v južni in zahodni Sloveniji padlo več kot 200mm dežja, ocenjujejo na Ciklon.si. 

V drugi polovici prihodnjega tedna bo tudi nekoliko hladneje, troposfersko segrevanje nad Arktiko bo povzročilo, da bo hladnejši zrak prodrl v zmerne geografske širine, to je lepo videti na skupinskih izračunih evropskega in ameriškega modela.

Poleti je kazalo, da bo letošnjo zimo prevladoval klasičen el nino. Nato se je začela toplota širita zahodneje proti centralnemu delu Tihega oceana. Zadnji izračuni še naprej kažejo ohlajanje morja na območju 1+2. V jesenskem času se je ob obalah Peruja in Ekvadorja morje ohladilo za več kot 2 stopinji.

Daljšega obdobja hudega mraza in sneženja ni na vidiku

Počasi bomo lahko govorili o el ninu tipa modoki. Modoki je japonska beseda, ki pomeni podoben, vendar drugačen. TPI(Tripole Index for the Interdecadal Pacific Oscillation) temelji na razliki med povprečjem SSTA v osrednjem delu Tihega ocena in povprečjem SSTA v severozahodnem in jugozahodnem delu Tihega oceana. Podobno visoke mesečne vrednosti indeksa so bile v letih 2015, 1997, 1965, 1972, 1982, 1988. V teh letih so bile anomalije nad 0,75. Letos je ta vrednost v septembru znašala 0.351, podobno kot 2002, 2009, 1991…

Kot ocenjuje meteorolog Gregor Skok iz ciklon.si, to ni merilo kakšna bo letošnja zima, je pa pokazatelj, da ne bo tako slaba za ljubitelje snega in mraza kot v močnih el nino dogodkih. Morda pa bo kakšen preblisk v januarju, kaj večjega, da bi prišlo daljše obdobje snega in mraza pa Gregor Skok ne pričakuje.