V Agenciji za varnost prometa (AVP) opozarjajo, da na vozne sposobnosti voznikov vplivajo tudi visoke temperature, zastoji in spremembe voznih razmer zaradi neviht ali toče: “Vse to od udeležencev v prometu zahteva večjo previdnost in defenzivno vožnjo. Visoke temperature lahko še poslabšajo zdravstvene težave ali povzročijo utrujenost voznika.”

Za večjo varnost slovenskih cestah v poletnih mesecih so v Agenciji za varnost prometa izdali novo brošuro Nasveti za vožnjo poleti. V mesecu juliju jo bodo razdeljevali na avtocestnih postajališčih.

Statistika kaže, da se v poletnih mesecih na naših cestah zgodi več prometnih nesreč. V AVP opominjajo, da tega števila sicer ne gre pripisovati zgolj višjim temperaturam: “Stanje varnosti cestnega prometa se v poletnih mesecih lahko poslabša tudi zato, ker je na cestah zaradi tranzita in turistov več gneče. Pri tem so najbolj ogroženi kolesarji, vozniki enoslednih motornih vozil in pešci.”

Vse prometne nesreče v Sloveniji po mesecih (vir: Agencija za varnost prometa)

Temperaturna razlika naj znaša največ 10 stopinj Celzija

V AVP voznikom priporočajo, da pred vsakim odhodom na pot vozilo dobro prezračijo in ohladijo ter preverijo delovanje klimatske naprave: “Vozniki naj poskrbijo za redno vzdrževanje klimatske naprave in njeno optimalno delovanje. Vsaj enkrat letno je priporočljivo, da serviser opravi dezinfekcijo kanalov in zračnikov klimatske naprave.”

Svarijo tudi, da s klimatsko napravo ni pametno ustvarjati prevelikih temperaturnih razlik med zunanjim ozračjem in kabino vozila: “Priporoča se temperaturna razlika do maksimalno 10 stopinj Celzija. Priporočamo uporabo avtomatske klimatske naprave, ki bo samodejno uravnala želeno temperaturo v vozilu. Takšen način uporabe tudi najbolj optimalno porazdeli dotok hladnega zraka v kabini vozila.”

Kaj pa, če klime v avtu ni?

Tudi vozila brez klimatske naprave je priporočljivo, da jih pred vsakim odhodom na pot dobro prezračimo. V AVP svetujejo še pohladitev z delno odprtimi okni med vožnjo. Vozniki naj imajo na dosegu roke zadostno količino vode.

“Vozniki naj se izogibajo potovanjem v času visokih temperatur, priporočljivo je odhod načrtovati v zgodnjih jutranjih urah. Načrtujejo naj še več oziroma še pogostejše postanke, pri čemer naj vozilo vsakokrat dobro prezračijo,” priporočajo na Agenciji za varnost prometa.

Če vozniki zaznajo znake pregrevanja, naj čimprej ustavijo na varnem in senčnem mestu. Tam naj poskrbijo za dobro psihofizično stanje in šele nato nadaljujejo vožnjo. Vozniki naj bodo pozorni tudi na počutje sopotnikov.