Izpit za voditelja čolna lahko opravljajo državljani Republike Slovenije in posamezniki, ki imajo v Republiki Sloveniji stalno prebivališče ali začasno prebivališče več kot šest mesecev in so stari najmanj 16 let. Drugače je pri upravljanju gliserja ali čolna dolžine nad 12 metrov – tedaj mora biti oseba, ki takšno plovilo opravlja, stara najmanj 18 let.
Najprej je potrebno oddati vlogo
Za opravljanje izpita za vodenje čolna se morate predhodno prijaviti z vlogo, ki jo lahko oddate po pošti ali osebno. Izpolnjen obrazec oddate na Upravo RS za pomorstvo.
Izpit za voditelja čolna se opravlja pred izpitno komisijo Uprave Republike Slovenije za pomorstvo na sedežu Uprave RS za pomorstvo v Kopru, v prostorih Ministrstva za javno upravo v Ljubljani ali v prostorih Javne agencije za železniški promet v Mariboru. Kandidati morajo na vlogi navesti želeni kraj opravljanja izpita. Uprava določi kandidatu rok za opravljanje izpita za voditelja čolna, ko je vloga popolna.
Kaj vse potrebujete za oddajo vloge?
Za oddajo vloge potrebujete dokazilo o poravnani upravni taksi in pristojbini. Oddati morate tudi potrdilo o zdravstveni sposobnosti – če imate vozniški izpit katerekoli kategorije, ta velja kot zdravstveno potrdilo in te podatke pridobi organ sam. Enako velja za potrdilo o opravljenem tečaju prve pomoči. V kolikor vozniškega izpita nimate, morate zdravstvena potrdila predložiti posebej. Obvezno je priložiti še svojo fotografijo v velikosti 3,5 x 4,5 cm. Strošek pristopa k izpitu za vodenje čolnov znaša 54,50 evrov.
Za usposobljeno osebo šteje, kdor je zdravstveno sposoben in je pridobil eno od naslednjih listin: potrdilo o usposobljenosti za voditelja čolna, potrdilo o opravljenem preizkusu znanja za upravljanje čolna ali Potrdilo o enakovrednosti tuje listine.
Izpit vsebuje teoretični in praktični del
Izpit je sestavljen iz teoretičnega in praktičnega dela in traja največ trideset minut. Teoretični del se opravlja ustno in obsega preverjanje znanja iz naslednjih vsebin: pravila o izogibanju trčenja na morju, pomorski predpisi, osnove navigacije, osnove motoroznanstva, mornarska dela in veščine.
Praktični del izpita pa obsega preverjanje znanja iz naslednjih vsebin: izogibanje trčenja pri prehitevanju, križanju in plovbi v nasprotnih kurzih, določanje položaja čolna, branje in uporaba navtičnih kart, določanje kurza plovbe in merjenje oddaljenosti, vrste vrvi in njihova uporabe z vozli.
Kako potekajo tečaji?
Za pristop k izpitu tečaj sicer ni obvezen, a je tovrstna priprava kljub temu priporočena. Tečaje prireja več navtičnih društev, ki vodijo usposabljanja po vsej Sloveniji. Cene tečajev so si približno enotne in se gibljejo okoli 180 evrov in vsebujejo tudi prijavo in strošek pristopa k uradnemu izpitu.
Tečaji v večini vključujejo približno 16 ur predavanj, utrjevanje snovi pred izpitom, priročnik za voditelja čolna za morje in celinske vode z vprašanji in odgovori, navtično karto in vrvico.
V Mariboru široka izbira tečajev
Na območju Maribora tečaje organizira Nautica d.o.o., prijavite se lahko za datume 20., 21. in 23. maj in trajajo od 17.30 do 21.00 v njihovih prostorih na Gregorčičevi ulici. Ob istih dneh in urah tečaj organizira tudi Spinaker.si v Osnovni šoli Kamnica, kjer svoja predavanja dopolnjujejo tudi s kratkimi videovsebinami. Na Osnovni šoli Bratov Polančičev izobraževanje organizira še vrhniško Društvo Sidro, v maju se lahko udeležite še dveh terminov: 21. in 28. maja po 3 šolske ure.
Ponudnik je tudi Jadralna šola Sidro, v Mariboru so izobraževanje pričeli izvajati 11. maja. V kolikor vam urnik ne dopušča obiskovanja tečaja, vam pri tej šoli pripravijo tudi paket za samostojno učenje s priročnikom, vajami, navtičnimi kartami, tehniškim priborom in navodili. Na kamniški osnovni šoli predavanja prav tako prireja Osmica – šola za navtiko in AJ Navtika, 20., 21. in 23. maja od 17.30 do 21.00.
Kako je z veljavnostjo slovenskega izpita v drugih državah (EU in drugje po svetu)?
Potrdilo o usposobljenosti za voditelja čolna, izdano v Republiki Sloveniji, velja za upravljanje čolnov, vpisanih v vpisnik čolnov Republike Slovenije po slovenskem morju. Ker področje za upravljanje s čolni ni urejeno z mednarodnimi predpisi, ureja vsaka država to področje s svojimi predpisi. Na Ministrstvu za javno upravo predlagajo, da se pozanimate v konkretni državi oziroma njenem veleposlaništvu v Republiki Sloveniji ali priznava slovensko potrdilo o usposobljenosti za voditelja čolna.
Če ste slovenski državljan in imate plovilo, ki je registrirano v Sloveniji, a imate hrvaški izpit za voditelja čolna, vam Uprava RS za pomorstvo izda potrdilo o enakovrednosti tuje listine, če predložite dokazilo o usposobljenosti za upravljanje čolna.
Izpitni roki za opravljanje izpita v Mariboru
Izpit za vaditelja čolna in preizkus znanja za upravljanje plovila lahko v Mariboru opravljate na Javni agenciji za železniški promet Republike Slovenije na Kopitarjevi ulici 5. Letošnji datumi so sledeči: