Bivši študent se lahko prijavi na Zavod RS za zaposlovanje

Prijavi se lahko na kateremkoli uradu za delo v Sloveniji, ne glede na kraj stalnega ali začasnega prebivališča. Ob prijavi navadno sledi sestanek s kariernim svetovalcev. Ta študentom, ki bi morali preiti na trg dela, pomaga pripraviti zaposlitveni načrt, na podlagi katerega določi razgovore o delo in obvešča o prostih delih.

Tako bo imel pravico do denarne socialne pomoči in kritja stroškov zdravstvenega zavarovanja iz državnega proračuna.

S prijavo na Zavod za zaposlovanje bo študent prijavljen v evidenco brezposelnih oseb. Tako bo imel pravico do denarne socialne pomoči in kritja stroškov zdravstvenega zavarovanja iz državnega proračuna. Več informacij lahko najdete na njihovi spletni strani.

Potrebno si je urediti tudi obvezno zdravstveno zavarovanje

Obvezno zdravstveno zavarovanje ureja Zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju (ZZVZZ). Zakon predvideva, da ima vsaka oseba urejeno zdravstveno zavarovanje. Z izgubo statusa študent izgubi tudi zdravstveno zavarovanje, ki je bilo prej urejeno preko družinskega člana.

Dokler si ne najde zaposlitve, si mora zavarovanje plačati sam, razen, če je upravičen do plačila s strani Centra za socialno delo.

Dokler si ne najde zaposlitve, si mora zavarovanje plačati sam, razen, če je upravičen do plačila s strani Centra za socialno delo. Urediti si ga mora na katerikoli izpostavi Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS).

Dopolnilno zdravstveno zavarovanje

Obvezno zdravstveno zavarovanje pa ne pokriva npr. zdravil na recept ali zdravniških pregledov. To pokriva dopolnilno zdravstveno zavarovanje, za katerega je dobro, da ga bivši študent uredi v roku enega leta, saj mu drugače zavarovalnice drugo leto zaračunajo višjo premijo.

Nekateri pa lahko oddajo tudi vlogo za denarno socialno pomoč

S prijavo na Zavodu za zaposlovanje študent pridobi tudi pravico do uveljavljanja denarne socialne pomoči.

Uveljavi jo lahko na pristojnem Centru za socialno delo (CSD). Vlogo moraš oddati na CSD, ki se nahaja v kraju, kjer imaš prijavljeno stalno prebivališče. To lahko storiš tudi preko njihove spletne strani.