V Sloveniji se sezona alergenega cvetnega prahu začne s cvetenjem leske in jelše. Sezona se »odpre« empirično. Uradno se prične, ko je cvetni prah obravnavane rastline v zraku mogoče zaslediti štiri dni zaporedoma. V Mariboru se je pričela 27. januarja in je v primerjavi z leti poprej malce pohitela. Posamezna zrna je bilo v zraku zaznati že prej.
Trenutno je v Mariboru zaznati cvetni prah jelše, medtem ko se koncentracija leske zmanjšuje. Poleg koncentracije prahu se v teh tednih povečuje tudi njegova pestrost. Stanje se iz tedna v teden spreminja.
Nas maska zaščiti tudi pred alergeni?
Kadar so obrazne maske pravilno nameščene, delujejo kot filter. Poleg virusov, ki so jim prvotno namenjene, zadržijo tudi druge delce. Med njimi so pogosti alergeni, denimo zrna cvetnega prahu, spore gliv, v notranjih prostorih pa še pršice in njihovi iztrebki.
Smiselnost uporabe maske je pojasnila Andreja Kofol Seliger iz Skupine za aerobiologijo v NLZOH: »Opozorila bi da je poleg filtracijske sposobnosti materiala iz katerega je izdelana maska, pomembna pravilna namestitev na obraz in možnost individualne prilagoditve obrazu. Tudi cvetni prah lahko zdrsne mimo maske v dihalne poti, če ta ne tesni dovolj dobro.«
V Sloveniji podatkom o alergenem cvetnem prahu v zraku sledi skupina za aerobiologijo Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrane. Skupina sledi nad 60 vrstam cvetnega prahu različnega alergenega potenciala, v različnih fitogeografskih območjih.
Dr. Mihaela Zidarn s klinike Golnik meni, da uporaba maske ne bi smela otežiti dihanja: »Ne, nošenje maske ne oteži dihanja. Lahko pa maska daje občutek težje sape, če masko nosimo med telesno aktivnostjo.«
Ne, nošenje maske ne oteži dihanja. Lahko pa maska daje občutek težje sape, če masko nosimo med telesno aktivnostjo.
Med navadno hojo torej maska ne bi smela biti ovira, kadar pa tečete ali se ukvarjate s kako drugo intenzivno športno aktivnostjo, ob upoštevanju ukrepov o uporabi maske presodite sami.
Kdaj naj alergik nosi masko?
Mnogi alergiki so tudi astmatiki in večini astmatikov se po oceni mnogih strokovnjakov, simptomi v času »pomladnih« alergij ojačajo. Pogosto se zato vnemajo polemike, ali je smiselno da astmatiki nosijo masko. Njena uporaba je v zaprtih prostorih za zdaj nujna za vse, tudi bolnike z astmo. Kadar pa se astmatiki gibajo na prostem, naj o tem, ali si bodo nadeli masko ali ne, presodijo sami.
»Raziskava, ki je bila izpeljana med medicinskimi sestrami v Izraelu je pokazala, da lahko nošenje kirurških in N95 mask zmanjša težo simptomov alergijskega rinitisa. Znano pa je, da maske z gostimi tkaninskimi vlakni lahko povečajo dihalni napor,« je o učinkovitosti mask povedala Kofol Seligerjeva.
Znano pa je, da maske z gostimi tkaninskimi vlakni lahko povečajo dihalni napor.
»Nošenje maske zunaj, še posebej maske, ki ne prepušča drobnih delcev, zmanjša simptome alergijske bolezni, ki je posledica prisotnosti cvetnega prahu v zraku,« pove dr. Zidarnova. Če maska torej ni moteča, boste posledice alergije z njo lahko še omilili.
V kolikor pa daje občutek oteženega dihanja, njena uporaba ni smiselna: »Nošnja mask zunaj bo lahko zmanjšala vnos cvetnega prahu in drugih alergenov v dihalne poti in s tem najverjetneje omilila simptome alergijske bolezni. Žal se za ta korak mora odločiti vsak zase in oceniti ali je maska zanj sprejemljiva preventiva, oziroma prevelika ovira pri dihanju,« svetuje Kofol Seligerjeva, Zidarnova pa dodaja: »V zaprtih prostorih je nošenje maske obvezno za vse. Simptomi alergije za cvetni prah so neprijetni, vendar nikomur ne ogrožajo življenja. COVID 19 ima v nekaterih starostnih skupinah do 15% smrtnost.«
Nošnja mask zunaj bo lahko zmanjšala vnos cvetnega prahu in drugih alergenov v dihalne poti in s tem najverjetneje omilila simptome alergijske bolezni. Žal se za ta korak mora odločiti vsak zase in oceniti ali je maska zanj sprejemljiva preventiva, oziroma prevelika ovira pri dihanju.
Alergiki naj torej sami ocenijo ali je zanje nošenje maske na prostem sprejemljiva ali ne, obremenjenost okolja pa lahko spremljajo na spletni strani NLZOH poteka monitoring cvetnega prahu. Skupina za earobiologijo je za nasvet na voljo tudi preko telefonske številke in e – pošte. Oboje najdete na zgornji povezavi.