Kot pišejo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje, so že v letu 2017 v RS uvedli strožji nadzor nad kajenjem, ko so ga prepovedali v vseh zaprtih javnih in delovnih prostorih. A kmalu bodo tako kadilce, kot tudi prodajalce tobaka doletele še večje spremembe, s čimer se bomo v protikadilski kampanji pridružili najnaprednejšim državam na svetu.
»Od januarja 2020 dalje bodo cigarete in tobak za zvijanje na voljo le še v enotni embalaži, z enotno barvo obliko in velikostjo elementov na embalaži. Zaključujemo tudi z izdajo dovoljenj za prodajo tobačnih in povezanih izdelkov. V primeru ugotovljenih pravnomočnih kršitev zakonodaje (prepoved prodaje mladoletnim in prepoved oglaševanja) bo prodajalcem dovoljenje odvzeto in s tem preprečena prodaja tobaka, tobačnih in povezanih izdelkov,« pišejo na Inštitutu za javno zdravje (NIJZ).
Kadilci skoraj 25-krat večje tveganje za raka pljuč
Kot je opozorila Saša Kladivec iz Klinike Golnik, kjer zdravijo bolnike z pljučnimi in drugimi boleznimi, imajo kadilci kar 25-krat večjo možnost, da umrejo za posledicami pljučnega raka kot nekadilci. Imajo pa tudi »25-krat večje tveganje za smrt zaradi kronične obstruktivne pljučne bolezni, dvakrat večje tveganje za smrtni izid zaradi pljučnice, gripe in tuberkuloze ter ostalih pljučnih bolezni.«
Elektronske cigarete nikakor niso rešitev za odvajanje
Kot pišejo na NIJZ, še vedno ni na voljo dovolj raziskav, ki bi potrdile, ali so e-cigarete škodljive zdravju in ali so res učinkovita metoda pri odvajanju od kajenja. Skrb zbujajoče je zlasti trend uporabe e-cigaret med otroci in mladostniki. Navsezadnje gre za vdihovanje nikotina, kar pa lahko v tem starostnem obdobju povzroča trajne škodljive učinke na možgane, da ne govorimo o zasvojenosti.
Antitobačni ukrepi ne zadostujejo
Pa vendar, še preden se uvedejo razni antitobačni ukrepi, že lahko vzniknejo takšni, ki jih antitobačni zakoni ne pokrivajo.
»Zanimivo je, koliko se je v desetih letih spremenilo pri trendih kajenja med mladimi in kako se je v tem času odzvala tobačna industrija. Če smo še pred nekaj leti verjeli, da bo enotna embalaža zabila še zadnji žebelj v krsto tobačnih podjetij, je zdaj jasno, da bodo še pred dejanskim začetkom izvajanja člena tobačnega zakona o enotni embalaži imela kar precej alternativnih možnosti, ki jih ta ukrep ne bo pokrival – kot vidimo so to elektronske cigarete, pa tudi izdelki, ki se ogrevajo in ne gorijo, tobak za oralno rabo in podobno,« je povedal Jan Peloza z Inštituta za mladinsko participacijo, zdravje in trajnostni razvoj.