Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje so podprli predlog novele o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov, ki bo na sporedu članov odbora DZ za zdravstvo že v torek, pri čemer so na NIJZ poudarili predvsem, da interes prodajalcev tobačnih izdelkov nikakor ne sme nadvladati nad interesom zdravja otrok in mladostnikov, poroča STA.
Kaj torej predlog novele zakona o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov prinaša?
Predlog novele:
- prepoveduje arome v ogrevanih tobačnih izdelkih, razen okusa tobaka, v elektronskih cigaretah pa vse arome, razen okusa tobaka in mentola;
- prepoveduje dodatke v elektronskih cigaretah, med katere sodijo vitamini in poživila;
- regulira tudi uporabo nikotinskih vrečk, ki so jih do sedaj lahko kupili tudi mladoletniki ter
- ukinja kadilnice.
Škoda za mlade je preprosto prevelika
Na NIJZ tako po poročanju Slovenske tiskovne agencije ocenjujejo, da gre za izjemno pomembne ukrepe na področju javnega zdravja. Elektronske cigarete so namreč za mlajšo populacijo zaradi arom precej privlačni, z uporabo slednjih pa so mladi izpostavljeni epileptičnim napadom, akutnim poškodbam pljuč, opeklin, kasneje pa tudi boleznim srca, ožilja in dihal ter celo rakavim obolenjem.
Ob tem je na današnji novinarski konferenci specialist splošne medicine Tomaž Čakš z NIJZ poudaril še, da raba nikotina v adolescenci poveča tveganje za odvisnost od drugih drog, še poroča STA, ob tem pa raba škoduje tudi možganom. Kot je namreč povedal dr. Čakš: »Vsakič, ko se ustvari nov spomin ali se nauči nova spretnost, se med možganskimi celicami vzpostavijo močnejše povezave ali sinapse. Možgani mladih gradijo sinapse hitreje kot možgani odraslih. Nikotin spreminja način tvorjenja teh sinaps.«
Na NIJZ bi v predlog novele celo dodajali
Na NIJZ so ob vsem dodali še, da bi sami iz predloga novele dodatno izključili dovoljene uporabe arome mentola, kar so utemeljili z izjavo: »Menimo, da interes prodajalcev ne sme nadvladati nad interesom za zdravje otrok in mladostnikov.« Poudarili so še, da bi bilo smiselno skrajšati prehodno obdobje ukinitve kadilnic s pet na eno leto, saj bi po njihovem mnenju tako hitreje zaščitili prebivalce.