Koordinator za logistični del množičnega cepljenja proti covidu-19 Jelko Kacin  je na današnji vladni tiskovni konferenci povedal, da od 1. 3. dalje velja pogodba, ki govori o distribuciji cepiv proti COVID19. Pogodba NIJZ  podpisal s podjetjem Salus, ki je predstavnik največjega dobavitelja cepiv, podjetja Pfizer. Podjetje ima zagotovljene vse skladiščne pogoje za hranjenje cepiv.

Podjetje Salus za potrebe NIJZ_sprejema pošiljke od naročnika oz. dobavitelja. Cepiva skladišči na zahtevanih temperaturnih pogojih, pripravi in izdaja cepiva, vrši pa tudi prevoz z vso spremljajočo logistiko. Pogodbena vrednost znaša 721.275,00 €, skupaj z DDV pa vrednost znaša 879.955,50 €. Pogodba je zelo natančno strukturirana in zato tudi izjemno operativna. “Verjamemo, da bo tak način delovanja, omogočil NIJZ-ju, da se v veliko večji meri osredotoči na druge elemente (na natančno spremljanje potreb, da bomo v točno določenih časovnih intervalih na pravo mesto dostavljali potrebno število odmerkov.”

Čakajo nas nova cepiva

V četrtek pričakujemo pozitivno odločitev Evropske agencije za zdravila, ki naj bi korporaciji Johnson & Johnson omogočila začetek dobav novega cepiva na evropsko tržišče. “Po našh izračunih bi morala Slovenija v mesecu aprilu, maju in juniju dobiti okrog 230.000 odmerkov cepiva Johnson & Johnson, kar pomeni, da bi z enim odmerkom pokrili 230.000 prebivalcev Republike Slovenije. V tednu od 8. do 12. marca je za drugi odmerek rezerviranih 20.100 odmerkov cepiva Pfizer in 2.600 odmerkov cepiva Moderna. Za prvi odmerek je namenjenih 1.400 odmerkov cepiva Pfizer ter 30.200 odmerkov cepiva AstraZeneca.”

Po našh izračunih bi morala Slovenija v mesecu aprilu, maju in juniju dobiti okrog 230.000 odmerkov cepiva Johnson & Johnson, kar pomeni, da bi z enim odmerkom pokrili 230.000 prebivalcev Republike Slovenije.

V Podravski statistični regiji je bilo s prvim odmerkom cepljenih 6,3 odstotka oseb (20617 oseb), z drugim odmerkom pa 2,7 odstotka (8953 oseb). Po besedah Kacina si vlada želi, da bi do konca junija precepili več kot 60 odstotkov prebivalstva.

Odgovoril na vprašanje glede domnevnega cepljenja zdravih 50-letnikov

Glede cepljenja zdravih 50-letnikov, o čemer poročajo nekaterim mediji, je Kacin odgovoril: “Če je res prihajalo do takšnih primerov, jih naj pregleda zdravstvena inšpekcija. Če je prihajalo do zlorab, bodo morali tisti, ki za tem stojijo, odgovarjati za svoje početje.” Dodal je, da do tega prihaja, ker se “ponekod bolj zavzamejo, so bolj podjetni” in zato hitreje pridejo do odmerkov cepiv.

Če je res prihajalo do takšnih primerov, jih naj pregleda zdravstvena inšpekcija. Če je prihajalo do zlorab, bodo morali tisti, ki za tem stojijo, odgovarjati za svoje početje.

Do leta 2022 bomo vsi po vrsti še nosili maske, je še dodal Jelko Kacin.

Vračanje vseh dijakov v šolske klopi je po vladnem načrtu sproščanja ukrepov predvideno v rumeni fazi

Mag. Nataša Kranjc, v.d. generalne direktorice Direktorata za srednje in višje šolstvo ter izobraževanje odraslih pa je dejala: “Z včerajšnjim dnem so se v šolske klopi vrnili še preostali dijaki po nekoliko prilagojenem modelu C. Sedaj se v šoli stalno izobražujejo vsi dijaki programov nižjega poklicnega izobraževanja in dijaki zaključnih letnikov, ki so se vrnili že sredi februarja. Ostali dijaki pa se od tega tedna naprej izmenično izobražujejo en teden v šoli in en teden na daljavo.”

Danes je že drugi dan odprtja šol in po informacijah, ki jih imamo, se dijaki v šolskih prostorih dobro počutijo in imajo veliko motivacije in želje po znanju. Zagotovo pa k temu pripomore tudi ponovno druženje s sovrstniki.

Kranjčeva je dodala, da se zavedajo, da organizacija in izvedba pouka na ta način zagotovo predstavlja velik organizacijski izziv za ravnatelje, vendar so sodeč po prvih odzivih, ki jih dobivajo od šol, ravnatelji svoje delo več kot odlično opravili, za kar se jim toplo zahvaljuje. “Danes je že drugi dan odprtja šol in po informacijah, ki jih imamo, se dijaki v šolskih prostorih dobro počutijo in imajo veliko motivacije in želje po znanju. Zagotovo pa k temu pripomore tudi ponovno druženje s sovrstniki.”

Vračanje vseh dijakov v šolske klopi je po vladnem načrtu sproščanja ukrepov sicer predvideno v rumeni fazi. “Na ministrstvu smo prisluhnili dijakom in ravnateljem, ker se zavedamo, da je šola zagotovo prvi in glavni prostor za izobraževanje. Za varno vračanje dijakov v šole smo v prvi fazi poskrbeli z rednim tedenskim testiranjem vseh zaposlenih. Zahvaljujem se vsem učiteljem in ostalim zaposlenim na šolah, da redno pristopajo k tedenskemu testiranju in s tem omogočajo varno okolje za vse.”

Vse zaposlene prosim, da se v čim večjemu številu odločijo za cepljenje in s tem prispevajo k čim hitrejši normalizaciji življenja, ki si ga po vsem tem času že vsi zagotovo želimo.

Ta teden, nadaljuje Krajnčeva, pa se je v skladu z Nacionalno strategijo cepljenja proti #COVID19 začelo tudi prednostno cepljenje zaposlenih v vzgojno-izobraževalnih ustanovah, najprej za zaposlene, ki so starejši od 50 let, nato pa za vse ostale. “Vse zaposlene prosim, da se v čim večjemu številu odločijo za cepljenje in s tem prispevajo k čim hitrejši normalizaciji življenja, ki si ga po vsem tem času že vsi zagotovo želimo. Tako dijaki kot vsi zaposleni pa bodo za bolj varno učno okolje pripomogli tudi z doslednim nošenjem zaščitnih mask, ki so obvezne za vse dijake in zaposlene ves čas izobraževanja na šoli, in z upoštevanjem vseh priporočil in smernic za preprečevanje okužbe.”