Janez Janša je danes povedal, v katerem primeru bo potrebno v Sloveniji razglasiti epidemijo: “Ko bi število okuženih na 100.000 prebivalcev preseglo 140, ko bi bilo polnih več kot 250 postelj s COVID bolniki, in ko bi bilo več kot 50 bolnikov na intenzivni negi, bi enostavno morali razglasiti epidemijo, sprejeti ukrepe, ki smo jih sprejemali spomladi, in tudi ti so razdeljeni v ukrepe od najmilejših do najostrejših.”
Ukrepi v rdeči fazi so utemeljeni na zakonu o nalezljivih boleznih. Tudi ukrep, ki predvideva omejitev gibanja v nočnem času, je ukrep iz zakona o nalezljivih boleznih in ne gre za policijsko uro, je poudaril predsednik vlade. ” “Ukrep v paketu številka 2, zapisan kot dodatni sloti za starejše, ne predvideva, da lahko starejši in pripadniki ranljivih skupin uporabljajo javni promet samo nekaj ur dnevno, ampak je to ukrep, ki bi samo zanje rezerviral ta čas v potniškem prometu ali pri nekaterih storitvah,” je dejal predsednik vlade in poudaril, da bi te storitve lahko uporabljali tudi kasneje.
“Če bo več kot 360 postelj v zdravstvenem sistemu zapolnjenih s COVID bolniki, ne bo niti pomembno, koliko okuženih bo dnevno, saj bo treba preiti v fazo izrednega zdravstvenega stanja.”
“V tretjem paketu pri rdeči fazi je številka xxx pri prvem parametru. Če bo več kot 360 postelj v zdravstvenem sistemu zapolnjenih s COVID bolniki, ne bo niti pomembno, koliko okuženih bo dnevno, saj bo treba preiti v fazo izrednega zdravstvenega stanja,” je povedal premier.
“Če se bodo začeli uporabljati ukrepi iz prvega paketa rdeče faze, potem se bo aktiviral tudi državni načrt, kjer se aktivirajo še dodatni posamični ukrepi za vse resorje,” je navedel predsednik vlade Janez Janša. “Ali ukrepi iz oranžne faze primejo ali zaustavijo širjenje virusa, odloča vsak posameznik med nami in vsi, ki kreirajo javno mnenje,” je poudaril predsednik vlade in poudaril, da se želimo vsi izogniti situaciji, ki smo jo imeli spomladi.
“Če se bodo začeli uporabljati ukrepi iz prvega paketa rdeče faze, potem se bo aktiviral tudi državni načrt, kjer se aktivirajo še dodatni posamični ukrepi za vse resorje.”
Predsednik vlade je nenazadnje spregovoril tudi o situaciji v drugih evropskih državah, kjer je dejal, da imajo nekatere države boljšo epidemiološko sliko, nekatere slabšo. “V drugem valu koronavirusa je celotna Evropa, ne le Slovenija, s tem, da je Slovenija po parametrih nekje na sredini, okoli 15. mesta med 30 evropskimi državami, nismo prizadeti najmanj, niti najbolj,” je poudaril predsednik vlade in dodal, da so imeli v sosednjih državah s trenutno boljšo epidemiološko sliko sicer izjemno slabe rezultate v pomladi.