Nekdanji premier Janez Janša je znan po svojih tvitih, ki so znali biti v preteklosti že sporni. Tokrat je na Twitterju podal pikro pripombo o imenovanju 13 novih tožilcev. Odzvala se je pravosodna ministrica Dominika Švarc Pipan, ki je tvit pospremila s ključnikom “ego”.
“Več je tožilcev in represije, več je svobode”
Nekdanji premier je včeraj na Twitterju zapisal “Ker je svoboda, je vlada takoj imenovala še 13 novih tožilcev. Ker več je tožilcev in represije, več je svobode“. Pravosodna ministrica se je danes hitro odzvala na njegovo pikro pripombo.
Ministrica, ki je s hitro kadrovsko potezo odpravila blokado Janševe vlade pri imenovanju tožilcev, se je odzvala tako: “Gospod poslanec, povejte to žrtvam kaznivih dejanj, zlasti žrtvam nasilja. Ali pa osumljencem, ki se jim zaradi pomanjkanja kadra podaljšuje čas procesne obravnave.” Tvit je pospremila s ključnikom “ego”.
Gospod poslanec @JJansaSDS, povejte to žrtvam kaznivih dejanj, zlasti žrtvam nasilja.
Ali pa osumljencem, ki se jim zaradi pomanjkanja kadra podaljšuje čas procesne obravnave.#ego https://t.co/YVw5LufYMH— Dominika Švarc Pipan (@DominikaSvarc) June 5, 2022
Že dlje časa opozorila na pereče kadrovske razmere na državnih tožilstvih
Vlada je sicer pred nekaj dnevi imenovala dva tožilca na vrhovnem državnem tožilstvu, preostale pa na okrožnih državnih tožilstvih, in sicer štiri na okrožnem tožilstvu v Ljubljani, tri na okrožnem tožilstvu v Celju, dva na okrožnem tožilstvu v Kopru, po enega pa na okrožnem tožilstvu v Mariboru in v Kranju.
Po besedah Švarc Pipanove gre pri predlogih ministrstva za strokovno preverjen nabor kandidatk in kandidatov, ki so prešli tudi sito Državnotožilskega sveta. “Z vidika sodobne demokracije in vrednot vladavine prava je blokada imenovanj državnih tožilcev nedopustna praksa, ki je povzročila precejšnjo kadrovsko stisko v tožilskih vrstah,” so na ministrstvu povzeli besede ministrice.
Kot še sporočajo z ministrstva, se bo Švarc Pipanova tudi v prihodnje zavzemala za ažurno vodenje razpisnih postopkov in zagotovitev optimizacije postopkov imenovanj državnih tožilcev, v okviru zakonodajnih sprememb.
Državnotožilska organizacija se namreč sooča z velikim pomanjkanjem državnih tožilcev in že dalj časa opozarja na pereče kadrovske razmere na državnih tožilstvih, ki so nastale s tem, da prejšnja vlada ni odločila o prejetih predlogih za imenovanje. Po podatkih ministrstva so ob koncu lanskega leta funkcijo opravljali zgolj 203 državnotožilski funkcionarji, kar pomeni, da skupno število državnih tožilcev dosega le slabih 75 odstotkov sistemiziranih mest, ki jih predvideva odredba o številu mest državnih tožilcev, poroča STA.