Kot so sporočili iz kabineta slovenskega premierja, bo srečanje potekalo v spomin na srečanja in sodelovanje obeh vlad v času osamosvajanja.
V znak sodelovanja
Sporočili so še, da bo ob srečanju in v letu, ko praznujemo 30-letnico samostojnosti, neodvisnosti in suverenosti države, na Otočcu postavljeno spominsko obeležje, ki bo ohranjalo spomin na dvostranska srečanja in sodelovanje dveh prijateljskih držav.
Ob odkritju spominskega obeležja bosta navzoča tudi prvi predsednik slovenske vlade Lojze Peterle in tedanji predsednik hrvaške vlade Franjo Gregurić.
Delegaciji slovenske in hrvaške vlade sta se redno srečevali že pred agresijo jugoslovanske armade na osamosvojeni Slovenijo in Hrvaško ter se dogovarjali o osamosvojitvenih vprašanjih in medsebojni pomoči. Po izteku brionskega moratorija 8. oktobra 1991 pa sta se delegaciji Slovenije in Hrvaške začeli uradno sestajati na meddržavni ravni.
Tako sta se 5. novembra 1991 na Otočcu srečali vladni delegaciji. V slovenski so bili predsednik vlade Peterle, obrambni minister Janša in podpredsednik vlade Andrej Ocvirk, največ časa so posvetili gospodarskemu sodelovanju med državama, so še zapisali v sporočilu iz kabineta predsednika vlade.
O čem bo tekla beseda?
Ali bosta premierja Slovenije in Hrvaške na Otočcu govorila tudi o aktualnih vprašanjih v odnosih med državama, niso sporočili. Hrvaški premier je bil sicer nazadnje na obisku v Sloveniji septembra, ko se je udeležil strateškega foruma na Bledu. Tedaj je dejal, da sta njegova vlada in vlada premierja Janše vzpostavili “sijajen dialog, odlično komunikacijo in sodelovanje”.
STA