Prihodnji teden se bo v Gornji Radgoni začel 59. mednarodni kmetijsko-živilski sejem Agra. Na letošnjem sejmu se bo med 21. in 26. avgustom predstavilo okoli 1100 razstavljavcev, sodelovalo bo 29 držav. Po lanski spletni izvedbi se Agra letos vrača kot sejem v živo. Na njem bodo med drugim praznovali mednarodno leto sadja in zelenjave ter spoznali inovacije. Tudi letos ne bodo manjkali traktorji in druga kmetijska mehanizacija. V ospredju bodo najvidnejši in najbolj kakovostni slovenski proizvajalci, še posebej močno bo zastopana gozdarska oprema, so sporočili iz Pomurskega sejma.
Sejem bo po napovedih slovesno odprl predsednik republike Borut Pahor. Na njem se bodo zvrstila strokovna srečanja in praktična svetovanja za obiskovalce. Na njem bodo tržnice mladih kmetov, slovenskih kmetij in lokalnih akcijskih skupin. Obiskovalci si bodo lahko ogledali strokovne razstave živali in vzorčne sejemske nasade, so zapisali. Država partnerica sejma Agra bo Francija, ki se bo predstavila s svojimi prehranskimi izdelki pod sloganom Okusite Francijo. Dejavne bodo tudi institucije EU ter pomembne institucije in podjetja iz sosednjih držav. Med drugim bo potekal tudi madžarsko-slovenski poslovni forum, so dodali.
Člani Združenja kmetijske in gozdarske tehnike se sejma ne bodo udeležili
Na sejmu pa ne bodo sodelovali člani Združenja kmetijske in gozdarske tehnike, saj menijo, da je organizacija take množične prireditve v času neugodnih epidemičnih razmer neprimerna in preveč tvegana. “Zaradi odgovornosti do obiskovalcev sejma in zaposlenih v naših podjetjih se letošnjega sejma ne bomo udeležili. Za sejme bo časa še dovolj, sedaj je na prvem mestu zdravje,” so zapisali v sporočilu za javnost.
Zaradi odgovornosti do obiskovalcev sejma in zaposlenih v naših podjetjih se letošnjega sejma ne bomo udeležili.
Kot so navedli, so organizatorjem predlagali, da sejem prestavijo na zdravstveno ugodnejši termin, in sicer marec ali april 2022. Ker za to pri njih ni bilo razumevanja, so bili prisiljeni svojo udeležbo odpovedati, so še opozorili ter dodali, da na sejmu ne bo sodelovalo tudi več drugih razstavljavcev kmetijske in gozdarske tehnike.
Janez Erjavec: Odločitev Združenja kmetijske in gozdarske tehnike obžalujemo
Predsednik uprave Pomurskega sejma Janez Erjavec nam je povedal, da odločitev združenja obžalujejo. “Odpoved sodelovanja ne jemljemo kot tragedijo, se pa nam zdi njihovo ravnanje nekorektno in neposlovno. Ne samo da svojo odločitev medijsko izpostavljajo, zadevo “vlačijo” tudi po ministrstvih in nagovarjajo ostale naše razstavljavce, naj se sejma ne udeležijo. Njihovega ravnanje ne razumem, še posebej zato, ker gre za razstavljavce, ki so bili vrsto let prisotni na sejmu, in si tudi tu iskali svoje poslovne partnerje in kupce. Zdaj pa nam iz nekih razlogov, ki jih ne poznam, verjetno je v ozadju še kaj drugega kot samo to, kar navajajo, želijo minirati koncept sejma.“
Odpoved sodelovanja ne jemljemo kot tragedijo, se pa nam zdi njihovo ravnanje nekorektno in neposlovno. Ne samo da svojo odločitev medijsko izpostavljajo, zadevo “vlačijo” tudi po ministrstvih in nagovarjajo ostale naše razstavljavce, naj se sejma ne udeležijo.
Erjavec poudarja, da želja članov Združenja kmetijske in gozdarske tehnike, da bi Agro prestavili v marec ali april, ni sprejemljiva: “Agra je lahko samo v avgustu. Lahko je prestavimo za kakšen teden ali dva, za več pa ne. Saj vsako prestavljanje pomeni tudi prilaganje ostalim sejemskim prireditvam. Moramo se namreč uskladiti ne samo s sejmi v Sloveniji, temveč tudi v širši regiji. Imamo več kot 1000 razstavljavcev in termina sejma ne moremo prilagajati 25-im, pa četudi imajo zelo velike razstavne prostore.”
“Kritično maso razstavljavcev imamo, tako da lahko rečemo, da sejem vsebinsko ne bo okrnjen. Mislim pa, da si bodo ti, ki jih letos ne bo, naslednje leto že premislili,” zaključuje predsednik uprave Pomurskega sejma.