Državni zbor je 21. aprila sprejel Zakon o partnerski zvezi s 54 glasovi za in 15 proti. Predlog Zakona o partnerski zvezi je sicer vložil poslanec Jani Moderndorfer po tem, ko je padel referendum o noveli Zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih, decembra lani.
Zakon izenačuje pravne posledice med partnerjema istega spola, kot jih zakon predvideva za zvezo dveh oseb različnega spola.
Tako bodo za istospolne pare uvedene enake pravne pravice, kot jim ima zakonska zveza. Razlika bo le ta, da ne bodo imeli možnosti posvojitve otrok in ne bodo imeli pravice za postopke biomedicinske oploditve.
Kot so zapisali na spletni strani Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, zakon ne ureja družinskih razmerij oz. razmerij do tretjih oseb. Državna sekretarka Martina Vuk je v razpravi v Državnem zboru dejala, da je Zakon o partnerski zvezi zelo podoben predlogu zakona, ki ga je pripravilo Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti in ga dvakrat v okviru dveh različnih vlad dalo v javno razpravo.
Slovenija