Vladna stran in sindikat Fides razmišljata, da bi na pogajanje povabili mediatorja. Zbor za republiko za mediatorja predlaga nekdanjega predsednika Boruta Pahorja. Prepričani so, da gre za verodostojnega mediatorja, človeka širokega srca, človeka empatije, nekonfliktnosti in globokega razumevanja državniških vprašanj. Kot so zapisali, bi bil po njihovem prepričanju sprejemljiv za obe strani.
Prepričani, da bi bil verodostojen mediator
Kot je v izjavi za javnost zapisal predsednik Zbora za republiko France Cukjati, je razumljivo, da sindikat Fides ne zaupa več vladnim dogovorom, niti podpisanim črno na belem. Zastoj v reševanju stavkovnih zahtev pa se kaže v vse večjem umanjkanju nadurnega dela zdravnikov. "Namesto da bi za skrajševanje čakalnih vrst omogočili in spodbujali uporabo diagnostičnih in terapevtskih zmogljivosti, ki v popoldanskih in večernih urah po mnogih klinikah samevajo, se uresničuje napoved 'totalne vojne'. Vse več zdravnikov tudi napoveduje, da po koncu stavke ne bodo več dali soglasja za nadurno delo prek evropskega normativa, saj ne želijo biti 'dvoživke' in 'delati samo za denar'," je v izjavi za javnost poudaril Cukjati.
Sodeč po njegovih besedah je klasična stavka za delavske pravice v primeru zdravnikov že davno prešla v ideološko-družbeni spopad, nevaren za učinkovitost zdravstvene službe in za bolnike. Kot edini izhod iz te slepe ulice vidi mediacijo, v kateri nimajo besede le oblast, zakoni in odredbe, temveč tudi ljudje.
"Iščemo torej verodostojnega mediatorja, človeka širokega srca, človeka empatije, nekonfliktnosti in globokega razumevanja državniških vprašanj. Človeka, ki bi bil po našem prepričanju sprejemljiv za obe strani. To je prejšnji predsednik Slovenije, gospod Borut Pahor," so prepričani v Zboru za republiko.
Bivši predsednik se še sicer na pobudo še ni (javno) odzval.
Fides za mediacijo odvetniške zbornice
Iz Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides so sporočili, da so z optimizmom sprejeli prejeto pobudo za pomoč pri mediaciji v okviru mediacijskega centra odvetniške akademije pri Odvetniški zbornici Slovenije. Ob tem pozivajo vladno stran, da tudi sama sprejme ponujeno pobudo in da aktivnosti začnejo čim prej.
Ob tem so dodali, da so torkovi pogovori s predsednikom vlade Robertom Golobom, ministrico za zdravje Valentino Prevolnik Rupel in vladno pogajalsko skupino vendarle prispevali k temu, da bodo v sindikatu Fides po osmih tednih stavke prejeli konkreten pisni predlog reševanja stavkovnih zahtev.
"A so pogovori razkrili tudi, da si vsebino že podpisanih sporazumov obe strani razlagata drugače, kar nas v sindikatu skrbi," so navedli v sporočilu za javnost. Zato so takoj predlagali, da se na pogajanja vključi mediatorja, ki bi jim to zagato pomagal razrešiti, vendar vladna pogajalska stran v torek odgovora na to ni podala, so poudarili.
Čeprav so zadovoljni, da so se zadeve začele premikati, ne morejo zanemariti dejstva, da imajo z vlado že podpisana dva sporazuma, za katera ocenjujejo, da sta dobra popotnica za prihodnjo stabilizacijo zdravstvenega sistema.
Po drugi strani pa je namestnik vodje vladne pogajalske skupine Denis Kordež, sicer državni sekretar na ministrstvu za zdravje, povedal, da se na torkovih stavkovnih pogajanjih s Fidesom nobena stran ni odločila za mediacijo. "V kolikor se kakršnakoli potreba po mediaciji pojavi bolj konkretno, potem bo pač to stvar, ki jo bo treba obravnavati na naslednjih pogajanjih," je dejal.