Kot kažejo napovedi, bo ministrica interpelacijo najverjetneje prestala. Za razpravo je predvidenih nekaj manj kot 16 ur. Prve pol ure bo na seji namenjeno obrazložitvi predloga predlagateljev, ministrica bo imela za odgovor na voljo 20 minut, nato pa bodo sledili predstavitve stališč poslanskih skupin in razprava poslancev. Poslanci bodo na seji po potrebi lahko sodelovali tudi na daljavo.
Za razrešitev ministrice je potrebnih najmanj 46 poslanskih glasov
Glasovanje o interpelaciji je predvideno po koncu razprave. Za razrešitev ministrice je potrebnih najmanj 46 poslanskih glasov. Zdaj kaže, da jih predlagateljice, ki imajo same 39 poslancev, nimajo dovolj. Kustečeva, ki prihaja iz vrst SMC, lahko računa na podporo poslancev te stranke ter koalicijskih SDS in NSi. Prvak SNS Zmago Jelinčič je za STA povedal, da je sicer kritičen do ministričinega dela, a interpelacije trije poslanci SNS, ki imajo z vlado sklenjen sporazum o sodelovanju, ne bodo podprli. Poslanska skupina DeSUS bo svoje stališče predstavila v ponedeljek na seji. Ni pa nujno, da bodo glasovali enotno. Poslanca manjšin se bosta odločila po razpravi, je za STA sporočil vodja poslanske skupine Felice Žiža. Običajno sicer ne želita biti jeziček na tehtnici.
Ministrici očitajo slabo delo in nezavzemanje za odprtje šol
Glavnina očitkov dela opozicije se nanaša na ravnanje ministrice in ministrstva v času, ko so bile zaradi epidemije zaprte šole in vrtci. Med drugim ji očitajo, da bi morala kot ministrica za izobraževanje na prvo mesto postavljati interese in dobrobit najmlajših ter se bolj zavzemati, da bi bile šole in vrtci odprti.
Očitajo ji neučinkovito, nestrokovno, nedosledno in škodljivo politiko na področju organizacije vzgoje in izobraževanja v času epidemije, med drugim, da ministrstvo ni pripravilo ustreznega načrta, kako voditi pouk v teh razmerah.
Očitajo ji neučinkovito, nestrokovno, nedosledno in škodljivo politiko na področju organizacije vzgoje in izobraževanja v času epidemije, med drugim, da ministrstvo ni pripravilo ustreznega načrta, kako voditi pouk v teh razmerah. Tako smo bili država, ki je imela najdlje časa neprekinjeno zaprte šole, kar bo povzročilo dolgoročno in dolgotrajno škodo za šolajoče, se glasi eden od očitkov.
Kot problematično izpostavljajo pomanjkanje dialoga na vseh ravneh. Prepričani so, da bi morala Kustečeva aktivno sodelovati tudi s sindikati, strokovnimi delavci v vzgoji in izobraževanju ter s starši. Njeno razrešitev predlagajo tudi zaradi po njihovi oceni premajhne skrbi za otroke s posebnimi potrebami, odsotnosti sistematične evalvacije pouka na daljavo in zaradi poseganja v avtonomijo Pedagoškega inštituta.
Kustečeva poudarja hitro organiziranje šolanja na daljavo v težkih razmerah
Kustečeva je v odgovoru na interpelacijo, ki ga je kot primernega ocenila tudi vlada, očitke zavrnila. Med drugim je izpostavila, da se je ministrstvo takoj po zaprtju šol v prvem valu epidemije covida-19 lotilo uvajanja izobraževanja na daljavo in ga brez predhodnih izkušenj vzpostavilo v slabih dveh tednih. Izobraževanje je po začetnih prilagoditvah nato potekalo brez večjih težav.
Poudarila je, da je tudi v času posebnih razmer ostala primarna skrb ministrstva zagotavljanje enakih možnosti za izobraževanje na daljavo in omogočanje nemotenega izobraževalnega procesa za vse otroke, tudi tiste iz najbolj ranljivih socialnih okolij.
Že julija pa so po njenih navedbah tudi pripravili izhodišča oziroma usmeritve za organizacijo in izvedbo pouka v šolskem letu 2020/2021 in oblikovali več modelov.
Poudarila je, da je tudi v času posebnih razmer ostala primarna skrb ministrstva zagotavljanje enakih možnosti za izobraževanje na daljavo in omogočanje nemotenega izobraževalnega procesa za vse otroke, tudi tiste iz najbolj ranljivih socialnih okolij. Glede očitkov o nekomunikaciji pa je navedla, da dialog s sindikati in ravnatelji poteka. Na očitke o odrekanju izobraževanja otrokom s posebnimi potrebami je odgovorila, da bi njihovo prehitro vračanje v šole pomenilo neposredno škodo in nevarnost za javno zdravje ter da so tudi sami šole in zavodi presodili, da bi imeli lahko pri prehitrem vračanju težave. Poudarila je, da ministrstvo pri odločitvah glede odpiranja in zapiranja šol sodeluje z epidemiološko stroko.
Opozicija je v mandatu trenutne vlade vložila šest interpelacij
Opozicija je v mandatu trenutne vlade vložila šest interpelacij. Interpelaciji ministra za notranje zadeve Aleša Hojsa ter za gospodarstvo Zdravka Počivalška sta bili neuspešni, ministrica za kmetijstvo Aleksandra Pivec je odstopila še preden bi DZ odločal o interpelaciji, razprava o treh interpelacijah pa poslance še čaka – poleg interpelacije Kustečeve morajo odločati še o interpelaciji ministra za delo Janeza Ciglerja Kralja in ministra za kulturo Vaska Simonitija.
STA