Zgodba ene najbolj znanih slovenskih ilustratork, katere podobe s svojimi mehkimi in nežnimi linijami krasijo otroško literaturo že vrsto let, se je začela nekoliko plaho: »Ja, v bistvu me je bilo zelo strah … Jaz nisem tako zelo zaupala vase. Po vseh teh letih pa končno po vsem uspehu, še zmeri sem skeptična do svojega dela, takrat pa me je bilo zelo strah po stopnicah, ko sem šla do gospe Kristine Brenkove, sem se zelo bala …«.

Vir: Facebook/Jelka Reichman
A drznost mlade Jelke je urednico Mladinske knjige prepričala: »Ampak potem mi je dala nekak neko odskočno desko, prvo delo, ki sem ga delala, je bilo Šivilja in škarjice in sicer to tista stara varianta, ki je bila še v eni taki čisto preprosti obliki, no …«. In spretna roka ter kreativna misel Reichmanove sta začeli pisati svojo umetniško zgodbo.
Svoje začetke je Jelka Mladinski knjigi zaupala tudi v spodnjem videu.
Le kdo ne pozna Mačka Murija?
Sledile so kultne ilustracije znanih otroških zgodbic – najprej Šivilja in škarjice, zatem Miškolin, Piki Jakob, Maček Muri, Cepecepetavček, Medvedki sladkosnedki, Mali medo, Zlata ladja in mnoge druge. Jelkino delo ni ostalo neopaženo, prejela je namreč številne nagrade, med njimi nagrado Hinka Smrekarja za življenjsko delo (2002), Levstikovo nagrado za življenjsko delo (2005), Župančičevo nagrado za življenjsko delo (2008) …
Že od samih začetkov je povezana z Mladinsko knjigo, od prvega obiska pri Kristini Brenkovi pa vse do danes je izšlo več kot dva milijona knjižnih izdaj z ilustracijami Reichmanove. Najpopularnejši je Maček Muri, na samem vrhu pa sta še knjigi Šivilja in škarjice ter Moj prijatelj Piki Jakob.

Vir: Facebook/Jelka Reichman
Jelka Jelkinih ilustracij še raste
Visoki jubilej bo počastila nova antologija z naslovom Rasla je Jelka, ki jo bodo krasile ilustracije slavljenke, mladi bralci pa bodo lahko našli več kot 200 pesmi, rim in ugank, ki so jih ustvarili slovenski avtorji vse od Frana Levstika, Otona Župančiča, Srečka Kosovela, Ljudmile Prunk – Utve, Mateja Bora, Iga Grudna, Kajetana Koviča, Daneta Zajca, Nika Grafenauerja, Miroslava Košute, Vojana T. Arharja, Janeza Bitenca, Anice Černejeve, do Toneta Pavčka, Neže Maurer, Bine Štampe Žmavc, Anje Štefan in drugih.

Vir: Facebook/Jelka Reichman
Katere otroške knjige z Jelkinimi ilustracijami pa so zaznamovale vaše otroštvo?