Po podatkih Avto-moto zveze Slovenije je povprečna cena 95-oktanskega bencina v Sloveniji pred enim tednom, torej 5. oktobra 2021, znašala 1,303 evra za liter. Cena 98-oktanskega bencina je 1,487 evra na liter. Cena dizla znaša 1,392 evra na liter.
Danes, 12. oktobra 2021, smo na spletni strani goriva.si preverili aktualne cene pogonskih goriv izven avtocest. Na Petrolovih bencinskih servisih izven avtocest boste za liter 95-oktanskega bencina odšteli 1,333 evra, za dizel 1,441 evra, za avtoplin pa 0,839 evra.
Na servisih OMV izven avtocest boste za 95-oktanski bencin odšteli 1,334 evra na liter, za dizel 1,442 evra na liter, za avtoplin pa 0,838 evra. Na servisih MOL izven avtocest liter 95-oktanskega bencina stane 1,336 evra, liter dizla 1,442 evra, avtoplin pa 0,839 evra. Na bencinskem servisu Agas izven avtocest liter 95-oktanskega bencina stane 1,283 evra, liter dizla 1,442 evra in avtoplin 0,649 evra.
Počivalšek prepričan, da za rast cen goriva ni kriva liberalizacija trga
Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek je poudaril, da je višanje cen energentov velik problem za gospodarstvo celotne Evropske unije, ne le za slovensko. “Dejstvo je, da je konec obdobja, ko smo imeli poceni energijo, izvažali smeti, in da bo treba narediti zeleno transformacijo,” je dejal. Dodal je: “Verjamem pa, da bomo v vsakem od teh treh segmentov, zemeljskem plinu, električni energiji in naftnih derivatih, našli neko rešitev.”
Na ceno zemeljskega plina po Počivalškovih besedah “ne moremo vplivati, pri cenah električne energije smo na nek način nekoliko bolj samostojni, seveda je tudi tukaj trg, država ima samo možnost, da začne regulatorno na to vplivati”.
Pri naftnih derivatih je cena sestavljena iz večih delov, Počivalšek pa je zavrnil špekulacije, da je liberalizacija trga vzrok za višje cene. “To ni tako. Cene goriv v osnovi se višajo, zliberalizirane pa so le marže teh goriv. Naredili bomo analizo, koliko je kaj vplivalo na to, in potem tudi ustrezno ukrepali,” je dodal.

Zdravko Počivalšek
Bo cene regulirala država?
Različne države, različne branže, tudi v Sloveniji, so po njegovih pojasnilih različno prizadete. “Imamo ogromno industrije, ki je energetsko intenzivna, in daljše takšno obdobje bi res imelo negativen vpliv, hujši kot covid-19,” je izpostavil Počivalšek.
Tudi na ravni EU poteka poglobljena razprava o višanju cen energentov. Počivalšku se sicer zdi zanimivo, da vedno, kadar začnejo diskusijo o zelenem prehodu Pripravljeni na 55 oziroma o tem, na kak način se je treba transformirati, pride do strahovitega povečanja cen energentov.
Na vprašanje, kaj lahko država sploh naredi, je minister pojasnil, da trenutno analizirajo obstoječo situacijo. “Država lahko administrativno posega na to področje, vendar pridemo v situacijo, kot smo jo imeli v bivši državi, da smo neke cene regulirali, potem pa tega blaga ni bilo. To ni izhod. Verjamem, da se bo tukaj našlo nekaj rešitev,” je dejal.
Cene goriva na Hrvaškem zdaj najvišje v zgodovini
Od polnoči so se cene goriv občutno zvišale in znova dosegle rekordne ravni tudi cene goriv na Hrvaškem. Dizel je dražji kot bencin. Povprečni rezervoar velikosti 50 litrov dizla se je podražil za 19,5 kune ali 2,6 evra, bencina pa za 13 kun ali 1,7 evra. Povprečni rezervoar plina je dražji za 15 kun ali 2 evra.
Od polnoči je dizel na Hrvaškem dražji za 40 lip (5,3 cente) za liter, bencin za 26 lip (3,4 centa) za liter, plin pa za 13 lip (1,7 centa) za liter, je objavil portal cijenegoriva.info. Cene goriva na Hrvaškem so tako trenutno najvišje v zgodovini.
Hrvaški premier Andrej Plenković je v ponedeljek novinarjem dejal, da pozorno spremljajo cene nafte na različnih trgih in posledice na maloprodajo: “Če bi se pojavile okoliščine, zaradi katerih bi cene nafte eksplodirale, obstajajo mehanizmi za posredovanje.”