Projekt so zagnali pred dnevi s srečanjem županov, projektantov in izvajalcev. Do konca tega meseca bodo pripravili natančno časovnico, graditi naj bi začeli pred poletjem.

Optično omrežje prihodnje leto

Kot so za STA pojasnili v podjetju Rune Enia, se bodo lahko nekateri uporabniki na optično omrežje priključili prihodnje leto. Do takrat bodo imeli informativne sestanke po občinah, obveščali občane, jim pošiljali obrazce za naročila, še enkrat pregledali teren in pridobivali služnostne pravice.

V sklopu projekta Rune gradijo optično omrežje na območju t. i. sivih lis uporabnikom, ki tako zmogljivega omrežja še nimajo in živijo v naseljih z manj kot tisoč naslovi. Infrastrukturo bodo gradili tudi na območju belih lis. Tam bo izvajalec podjetje Runetec, ki na več podeželskih območjih Slovenije že gradi dostopno optično infrastrukturo.

Priključek bo stal 150 evrov

Po besedah župana občine Šalovci Iztoka Fartka, koordinatorja gradnje na Goričkem, bo imelo zdaj vsako gospodinjstvo možnost, da se priključi na optično omrežje, kar jim bo olajšalo življenje. Med epidemijo so imeli namreč mnogi težave s signalom, ponekod so bili brez njega. Naročniki omrežja z zmogljivostjo 10 gigabajtov na sekundo bodo priključek na svoji parceli plačali sami. Priključitev in notranja napeljava jih bosta bosta stali 150 evrov, to pa lahko plača tudi operater, ki si ga bodo uporabniki izbrali po želji.

Gorički del projekta zajema občine Cankova, Grad, Hodoš, Kuzma, Moravske Toplice, Puconci, Rogašovci, Šalovci in Tišina.

Slovenijo so v projektu sicer razdelili na 41 geografsko zaokroženih območij, ki ne sovpadajo z administrativno delitvijo na občine. Gradnja poteka po posameznih projektih, od katerih vsak obsega določene občine, celotna naložba Rune Enia v Sloveniji pa je vredna 191 milijonov evrov.

STA