V sindikatu poklicnega gasilstva pojasnjujejo, da so bila dosedanja pogajanja z vladno stranjo neuspešna in da bodo stavkali zaradi arogance na drugi strani. Po mnenju obrambnega ministrstva pa stavka ni utemeljena, saj pogajanja še potekajo.
V sindikatu poklicnega gasilstva so pojasnili, da se bodo stavki pridružile poklicne gasilske enote, ki delujejo kot javni gasilski zavodi. Poudarili so, da stavka ni uperjena proti ljudem in je ti ne bodo občutili, saj bodo gasilci tudi med stavko še vedno odgovorno varovali življenja in premoženje. Bo pa delo potekalo kot ob nedeljah.
Ključno razhajanje pri ureditvi položajnega dodatka
Opozorilno stavko so napovedali 26. maja, dan kasneje so se z vladno pogajalsko skupino prvič sestali, do prejšnjega tedna pa so se dobili petkrat. Kot pravijo v sindikatu, bodo stavkali “zaradi velike arogance tistih na drugi strani, ki ne spoštujejo niti lastnih podpisanih dogovorov“.
Eno ključnih razhajanj je pri ureditvi položajnega dodatka. Vladna pogajalska skupina meni, da položajni dodatek vodjem – gre za vodje gasilske skupine, vodje gasilske izmene, vodje oddelka – ne pripada, saj da je položajni dodatek za te skupine že vključen v višje določen izhodiščni plačni razred. A po navedbah sindikata temu ni tako, pri čemer, kot pojasnjujejo, ne gre za velika sredstva in preveliko breme za delodajalce.
Črtali polovico členov
Prav tako v sindikatu ocenjujejo, da niso obetavna pogajanja za sklenitev normativnega dela kolektivne pogodbe za dejavnost poklicnega gasilstva. Na vladni strani so namreč po navedbah sindikata še pred začetkom pogajanj iz njihovega predloga, ki vsebuje 60 členov, črtali več kot polovico členov, med njimi tudi nekatere zanje ključne.
Kot je pojasnil vodja pogajalske skupine na vladni strani, državni sekretar Janez Žakelj, ima pogajalska skupina mandat za pogovore o normativnem delu kolektivne pogodbe, če pa gre za druge zahteve, pa bodo te predali vladni pogajalski skupini, ki bo govorila o celotni kolektivni pogodbi.