Minister za zdravje Tomaža Gantar je na dašanji novinarski konferenci dejal: »Smo v času kot ga še ni bilo, ne samo mi, tako je tudi v drugih državah. Pri ukrepih, ki jih sprejemamo velja vedeti, da je sistem imel določene pomanjkljivosti že vrsto let in da ni dimenzioniran za razsežnosti s katerimi se soočamo. Vse težave se v takšnih razmerah samo še potencirajo. So potrebni ukrepi in tudi spremembe organizacijske narave, zato da lahko obvladujemo težave.«

Do danes, do 14. ure, so testirali 7587 ljudi, trenutno število pozitivnih na SARS-CoV-2 je 273. »A ta številka je zagotovo krat pet. Vsi niso testirani, za vse ne vemo, nekateri bodo šele zboleli in zato je potrebno pravilno razporejati tudi testiranja.«

Situacija je bila podcenjena 

Dodal je tudi, da se soočamo s situacijo, ki je bila na začetku podcenjena ne le v Sloveniji, temveč povsod. »To se je obravnavalo kot malo hujšo gripo, kar se je izkazalo za napačno oceno, na drugi strani pa se je zamudil čas, da bi bolezen omejili pravočasno. Upajmo, da se bo z vsemi ukrepi, stopnja naraščanja uspela umiriti, da jo bo lahko sistem obvladoval.«

Na začetku se je število okuženi podvojilo na dva dni, sedaj je vse usmerjeno v to, da se krivulja izravna. »Vsak bi se moral danes obnašati kot da je okužen. če bi se obnašali na ta način, ne bi ogrožali ne svojcev, ne okolice, ker tega ni, je potrebno sprejemati omejitve.«

»Na prvem mestu je obnašanje kot da si sam okužen in skrbiš, da se bolezen ne bo razširila na koga okoli tebe.«

Premalo zaščitne opreme

Gantar je opozoril tudi, da je velika težava s katero se srečujejo, da so z začetkom delovanja nove vlade naleteli na stanje kjer z zaščitno opremo ne razpolagamo v zadovoljivi meri. »Zaloge so bile omejene na en dan potreb, ki jih ima UKC Ljubljana. Prihajalo bo do omejitev in začasnih rešitev, tudi do pritožb. Z naše strani so vsa prizadevanja, da se zagotovi, da bomo ta sredstva imeli. V naslednjih dneh se dobave povečujejo.«

»Ko nimamo v danem trenutku kaj v roke vzeti nam je težko pravila postavljati, na kakšen način bomo razdeljevali to kar imamo. Računamo, da se bo situacija v prihodnjih dneh izboljšala in takrat se bo dobava širila na vse tiste za katere smatramo, da morejo dobiti zaščitno opremo, a je trenutno nimamo na razpolago,« je dodal.

Danes so bolnišnicam poslali točna navodila o posredovanju informacij in stanj, da bodo lahko na podlagi tega količine racionalno razdelili.

Bojana Beovič je pojasnila: »Ne testiramo blago bolnih, ki bi lahko prehlad dobili kjerkoli. Za te ljudi je bistveno, da ostanejo doma. Ljudje, ki so prehlajeni naj ne gredo ne delati, ne vstopajo v zdravstveni sistem. Tisti, ki potrebujejo pregled in so napoteni v bolnišnico, tiste testiramo. Prav tako testiramo vse, ki so sprejeti v bolnišnico in imajo sočasno okužbo dihal. Tudi pri ljudeh, ki so v bolnišnici in se jim tam razvije okužba dihal.«

Infektologinja Beovićeva je opozorila, da ljudje, ki so prehlajeni, naj ne hodijo nikamor, niti na delo, niti v zdravstveni sistem. »Ostanejo naj doma, da te okužbe ne bi širili,« je poudarila. Ob tem je menila, da so trenutno veljavni ukrepi za preprečitev širjenja okužbe z novim koronavirusom morda res videti zelo radikalno. »Namenjeni so temu, da epidemijo omilimo in da nam ne narašča skokovito,« je še dodala Beovićeva.