Državna enota Civilne zaščite za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi (NUS) po vsej Sloveniji izvaja zaščitne ukrepe. V enoti je 31 prostovoljcev, ki so posebej izurjeni in izšolani pripadniki civilne zaščite, ki odstranjujejo sredstva, ki jih najdejo ljudje in najdbo sporočijo na številko 112.
V Mariboru trije pripadniki
Enota deluje pod vodstvom Uprave RS za zaščito in reševanje po vsej Sloveniji, organizirana pa je v šest oddelkov – Ljubljana, Maribor, Kranj, Novo mesto, Celje, Nova Gorica, Postojna. »Izobrazbena struktura pripadnikov prostovoljcev je zelo raznolika, od gasilca pa do univerzitetnega profesorja. Vsem pa je skupno, da želijo z opravljanjem svojega poslanstva doprinesti k varnosti državljanov,« nam pojasnijo na Upravi RS za zaščito in reševanje.
V Mariboru operativne ukrepe varstva pred NUS izvaja Oddelek DEvNUS Maribor, ki šteje tri pripadnike in zadostuje potrebam delovanja na območju vzhodnoštajerske regije.
V štajerskem koncu odstranjenih 158 kosov
V preteklem letu je bilo izvedenih 477 intervencij, odstranjenih je bilo 3.777 kosov neeksplodiranih ubojnih sredstev v skupni teži 8.146,46 kilograma. V štajerskem koncu je bilo lani izvedenih 62 intervencij in odstranjenih 158 kosov neeksplodiranih ubojnih sredstev, v skupni teži 418,45 kilograma. Neposredno v Mariboru in bližnji okolici je bilo izvedenih 7 intervencij in odstranjenih 15 kosov.
In kako poteka delo?
Na Upravi RS za zaščito in reševanje nam opišejo potek njihovega dela: »Ob prejemu obvestila o najdbi NUS se aktivira ekipo pripadnikov državne enote za varstvo pred NUS, ki šteje dva člana in se jo napoti na kraj najdbe.« Po prihodu na kraj najdbe se zavaruje mesto najdbe in območja, glede na vrsto, velikost in količino eksplozivne polnitve najdenega sredstva. Nato sledi prepoznava sredstva, ocena stanja in sprejem odločitve o nadaljnjih postopkih.
Uničenje na poligonu
V primeru, da se pri identifikaciji in oceni stanja sredstva ugotovi, da je možen varen prevoz v začasno skladišče, se sredstvo s specialnim vozilom prepelje na lokacijo začasnega skladišča, kjer se lahko skladišči največ 90 dni. Dokončno se takšno sredstvo uniči na zato namenjenem poligonu 208 v Neverkah pri Pivki. V posameznem letu izvedejo tri do štiri obdobna uničenja.
V primeru, da stanje sredstva ne dopušča premikanja, prevoza in skladiščenja, se aktivira dodatne službe kot so gasilci, nujna medicinska pomoč, ter se sredstvo uniči na samem kraju najdbe. V preteklem letu je bilo takšnih uničenj 74.
Kako ravnati ob najdbi?
»Pomembno je, da najditelj ob najdbi postopa pravilno, kajti takšna sredstva so zelo nevarna, zato velja nevesti nekaj najosnovnejših pravil,« pojasnijo in dodajo, da se v primeru, ko naletimo na NUS, držimo naslednjih navodil: se ne dotikamo, ničesar ne prijemamo, ne premikamo, ne udarjamo, ne razstavljamo in ne mečemo v ogenj. Takoj pokličemo na številko 112 in povemo kdo kliče, od kod, kaj smo našli, opišemo najden predmet, v veliko pomoč je posredovanje fotografije in da poveste ali so ogroženi ljudje in živali. »Pravilno postopanje najditelja je zagotovilo, da ob najdbi ne pride do nesreče,« opozorijo ob koncu.