Iridescenca ali irizacija v oblaku je barvit optični pojav, ki ga je možno opazovati na oblakih v bližini sonca ali lune. Barve spominjajo na tiste, ki jih vidimo v milnih mehurčkih in olju na vodni površini. Barve, običajno pastelne, lahko pa so tudi zelo žive ali mešane, včasih podobne biserovini, so v večini primerov videti kot pasovi, vzporedni z robom oblakov.

Pojav povzročajo enakomerne vodne kapljice

Mavrični oblaki so difrakcijski pojav, ki ga povzročajo majhne vodne kapljice ali majhni ledeni kristali, ki posamično trosijo svetlobo. Irizacijo povzročajo zelo enakomerne vodne kapljice, ki odbijajo svetlobo. Če torej deli oblakov vsebujejo majhne vodne kapljice ali ledene kristale podobne velikosti, je njihov kumulativni učinek viden kot barve.

Oblak pa mora biti za nastanek pojava optično tanek, tako da večina žarkov naleti le na eno kapljico. Preliv je zato večinoma viden na robovih oblakov ali v pol prosojnih oblakih, medtem ko novonastali oblaki proizvajajo najsvetlejše in najbolj barvite prelive. Ko so delci v tankem oblaku zelo podobni po velikosti, prelivanje prevzame strukturirano obliko krone, svetlega krožnega diska okoli sonca ali lune, obdanega z enim ali več barvnimi obroči. Vremenoslovec Blaž Šter je za N1 dejal, da gre za nepozaben pojav, ki ga večinoma vidimo v dveh urah po sončnem zahodu ali pred zoro.