Zadnji teden januarja že tradicionalno preštevamo ptice, ki se zadržujejo v bližini naših domov. V letu 2022 so jih v okviru akcije Ptice okoli nas, ki jo koordinira Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS), s skupnimi močmi našteli kar 13.821. Pripadale so 73 vrstam.

Domači vrabec vztraja na prvem mestu

Po podatkih DOPPS-a je bil najštevilčnejša vrsta ponovno domači vrabec, ki na vrhu kraljuje že vsa leta akcije. Našteli so jih kar 2085. V lanskem letu je njegov prestol resno ogrozila siva vrana, ki jo je od vrha ločilo le 13 opazovanih osebkov (opazovanih je bilo 2072 osebkov). Na tretjem mestu se je letos znašla velika sinica s 1371 opazovanimi osebki. Vse tri vrste so po številu opazovanih osebkov sestavljale 40 odstotkov vseh opazovanih ptic. Trem najštevilčnejšim so sledili domači golob, poljski vrabec, ščinkavec, lišček, plavček, kos in sraka.

V letu 2021 so opazovali nenavadno veliko število čižkov. Takrat so se prvič zavihteli med deset najštevilčnejših vrst, končali na četrtem mestu in prehiteli celo veliko sinico. Lani znova niso bili zastopani v velikem številu. “V letu 2021 smo bili priča manjšemu vpadu vrste iz severnih in vzhodnih krajev Evrope, podobno kot je bilo kdaj v preteklosti v primeru pinož. Slednje smo ugotovili prav s pomočjo podatkov akcije Ptice okoli nas, kar je posebej navdušujoče,” so zapisali na DOPPS-u.

Pri štetju ptic so bili najbolj pridni v vrtcih v Lenartu in na Teznu

Akcija Ptice okoli nas je v letu 2022 združila 892 opazovalcev, med njimi je bilo tudi veliko otrok, ki so se akciji pridružili v šoli. V lanskem letu je bilo takšnih 639 iz 23 različnih osnovnih šol in vrtcev. Ptice so najbolj pridno preštevali v Vrtcu Lenart (183 sodelujočih), Vrtcu Tezno Maribor (70 sodelujočih), Osnovni šoli Gustava Šiliha Velenje (60 sodelujočih), Osnovni šoli Ledina (49 sodelujočih) in Strokovni gimnaziji ŠC Kranj (41 sodelujočih).

Vrtec Lenart v okviru akcije Ptice okoli nas že vrsto let uspešno sodeluje z Društvom za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije, še posebej s članoma Robertom Šiškom in Tilnom Basletom. Kot nam je povedala Nataša Rodeš, vzgojiteljica v lenarškem vrtcu, bodo otroci zadnji teden v januarju znova pristopili k štetju ptic: “O akciji obvestim vse svoje sodelavke, ki nato tisti teden otroke peljejo v naravo. Skupine, od najmlajših do predšolskih otrok, se same odločijo, kje bodo štele ptice; na travniku, igrišču, v gozdu, … Najprej se v igralnicah pogovorijo o pticah, nato pa jih gredo opazovat in štet. Pri tem si pomagamo s posebno tabelo, ki prikazuje posamezne vrste ptic. Zbrane podatke o številu preštetih ptic od vseh vrtčevskih skupin, skupaj jih je 14, nato posredujem na DOPPS.” 

Pred nekaj leti so ptice opazovali in spremljali celo leto ter se učili o njihovem življenju. S pomočjo grafoskopa so risali peresa, ob koncu šolskega leta pa so z njegovo pomočjo naslikali ptice na platno. “Otroci so skupaj s starši napisali nekaj o pticah. Iz zapisov je razvidno, kaj vse so se otroci naučili. To znanje jim bo ostalo. Za zaključek smo imeli otvoritev razstave v Galeriji Konrada Krajnca v Lenartu,” še pravi Rodeševa. Doda, da je Robert Šiško, ljubiteljski ornitolog, naravovarstvenik, član DOPPS-a in član Skupine za revitalizacijo reke Pesnice, stalen gost v vrtcu. Otrokom pred zimo pojasni vse o hranjenju ptic, jim pokaže valilnice in podobno.

Zaradi pridnega preštevanja ptic so otroci lenarškega vrtca včeraj od LiVe reke Pesnice, Skupine za revitalizacijo reke Pesnice, prejeli unikatne inovativne poučne koledarje o živalskem svetu ob reki Pesnici, hrano za prostoživeče ptice in knjižice z Metkinimi domačimi recepti s poudarkom na lokalni zelenjavi in sadju. Ob Robertu Šišku je pomembna članica Skupine za revitalizacijo reke Pesnice Janja Viher, ki je trenutno predsednica Štajerske turistične zveze.

Akciji se lahko pridruži vsak

Akcija Ptice okoli nas bo v letu 2023 potekala od ponedeljka, 23. januarja, do nedelje, 29. januarja. “V tem tednu si enkrat vzemite pol ure časa in opazujte ptice na poljubni lokaciji. To je lahko v okolici doma, ob ptičji krmilnici, na krajšem sprehodu po parku ali po vasi. Zabeležite samo največje število ptic iste vrste, ki jih vidite hkrati (tako preprečite večkratno štetje istih ptic). Svoja opazovanja nam nato sporočite do konca februarja preko e-obrazca, ki ga najdete na spletni strani ptice.si, kjer najdete tudi vse dodatne informacije in gradiva (letak, plakat), ki vam bodo v pomoč pri opazovanju,” so še povedali v Društvu za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije.

Prihajajoči konec tedna bodo po vseh Sloveniji preštevali vodne ptice

Konec tedna pa bo pod okriljem Društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije potekala še ena akcija, in sicer štetje vodnih ptic (IWC), ki je najobsežnejši sistematični in organiziran popis ptic v Sloveniji. Od leta 1997 v okviru štetja sako leto skupaj preštejejo vodne ptice na vseh večjih rekah, celotni slovenski obali in večini pomembnejših stoječih vodnih teles v državi. Osnovni cilj štetja vodnih ptic je spremljanje zimskih populacij vodnih ptic in zbiranje informacij, ki prispevajo k ohranjanju njihovih populacij in mokrišč.

Štetje vodnih ptic bo v soboto, 14., in nedeljo, 15. januarja. Vodne ptice bodo tako kot vsako leto šteli na osmih števnih območjih, na vseh vodnih telesih po Sloveniji.